Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pásový opar - mast

mai se ptá 18.03.10

Dobrý den,

léčím se s pásovým oparem pomocí tabletek Herpesin 400 na pět dní. Mám dvě otázky. Jedna se týká léčby - nedostala jsem na předpis žádnou mast. Přítel, který v dětství opar prodělal, má po něm nehezký pás jizev. Nehrozí mi také? Mám si koupit něco bez předpisu?

Druhá otázka se týká příčiny onemocnění. Paní doktorka reagovala na mé vysazení antikoncepce (po 10 ti letech) a na první opožděnou menstruaci (nyní o dva týdny). Je tato souvislost dostačující nebo mám pátrat po jiné příčině oslabení imunitního systému? Neřekla bych, že žiji nezdravě. Ale nerada bych, aby se onemocnění opakovalo.

Děkuji předem.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 11.06.10

Dobry den,

lecba pasoveho oparu spociva v podavani antivirotik, analgetik a pripadne antisepticke masti. K rozvoji jizev muze dojit, kdyz se clovek neubrani a skrabe vysevy puchyrku na kuzi. Tehdy muze dojit k sekundarni infekci a komplikacim, ktere mohou take znamenat vetsi jizvy. O oslabeni imunity nemusite vubec vedet. Souvislost s tim co pisete muze urcite nejaka byt, proto Vase lekarka take patricne reagovala. Jak se branit opakovani? Na to nelze presne odpovedet. Nekteri lide trpi neustalymi vysevy, ktere se cyklicky opakuji, u jinych dojde k jednomu vysevu a pote se jiz nemusi nikdy objevit. Doporucuje se tedy zdravy zivotni styl, zelenina, ovoce, substituce chybejcicih vitaminu atd.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.