Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bulka v prsu - ultrazvuk

Blanka se ptá 18.03.10

Dobrý den,

před dvěma měsíci jsem si nahmatala v prsu bulku. Šla jsem na gynekologii, kde mě poslali na ultrazvuk. Pan doktor mi řekl, že tam mám dvě u sebe. Jedna se mu moc nelíbila, prý má nepravidelný tvar, řekl že to asi nic nebude, protože jsem na to prý ještě mladá (je mi 19 let), ale že mám přijít na kontrolu za dva měsíce a že mi vezme z té bulky vzorek.

Po dvou měsících jsem byla na konrole. Beru hormonální antikoncepci a všimla jsem si, že když ji doberu a dostanu menstruaci, bulka skoro úplně zmizí. Když mi menstruace skončí a opět začnu antikoncepci brát, tak se mi bulka zase zvětší. Na kontrole jsem byla zrovna, když byla ta bulka úplně malá. Na ultrazvuku mě tentokrát prohlížel jiný doktor a ten mi řekl, že tam nic není a že je to jen zvětšená žláza. Že je to normální, že se někomu zvětší a poslal mě domů.

Mám hrozný strach, nepřijde mi, že je normální mít prsu bulku. Nebo ano? Sama od sebe nezmizí, jen se zvětšuje a zmenšuje a vůbec nebolí. Nevím, co mám dělat. Prosím, poraďte mi.

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 11.06.10

Dobry den Blanko,

jedna se pravdepodobne o fibrocystickou mastopatii. Hormonalne vazane a benigni onemocneni, spjate v mnoha pripadech s uzivanim hormonalni antikoncepce. Trpi jim mnoho zen. Onemocneni je benigni, muze vsak pusobit bolesti. V lecbe jsou doporucena analgetika - po porade s lekarem.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.