Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Ovariální cysta

lenkaaa6 se ptá 03.04.10

Dobrý den,

je mi 20 let a po vleklých zánětech mi na ultrazvuku našli 4cm cystu na vaječníku. Dostala jsem hormonální injekci na vyvoláni menstruace a na dalším ultrazvuku cysta už nebyla.

Ale pořád mám strašné bolesti břicha vpravo a Brufen mi nepomáhá. Gynekoložka říkala, že je to v pořádku - volná tekutina tam není a nemá tam prý co bolet. Jsem z toho docela nervozní, protože mám jít po nemoci poprvé v pondělí do práce a necítím žádné zlepšení - přitom je to už 5 dní. Celou dobu jsem měla teplotu kolem 37 stupňů.

Prosím mužete mi poradit, jestli je ta bolest normální nebo alespoň kdy zmizí? Nemůže tam být nějaký další zánět?

Děkuji moc za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 23.05.10

Dobry den Lenko,

ovarialni cysta je dutina, ktera je vetsinou naplnena tekutym obsahem. Vetsina jich vznika v obdobi dospivani. Samozrejme po lecbe mohou nastat jiste komplikace. Mezi ne se pocita: torze ovaria - casteji ji vidime na pravem ovariu, ruptura cysty a krvaceni. Ve 40 procentech pripadu je toto spojeno s nahromadenim tekutiny v dutine brisni. Doporucuje se provestr CT a ultrasonografii. Pokud se prokaze ruptura melo by nasledovat dalsi kontrolni zobrazovaci vysetreni. Pokud mate velke bolesti, zajdete znovu za lekarem. Mohlo u Vas k nejake takoveto komplikaci dojit. Krvaceni a ruptura se prevazne leci konzervativne.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.