Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování a rýma u dítěte

zrzulec se ptá 08.03.11

Dobrý den,

chtěla jsem naočkovat svou dvouletou dceru druhou dávkou očkování spalničky, příušnice, zarděnky. Po prvním očkování byla bez reakce. Nějak nám to ale nevyšlo, protože jsme byli nemocní a teď už máme po termínu.

Býváme často nemocní. V noci dcera zase dostala kašel a rýmu. Co by se stalo, kdybych ji nechala naočkovat v poledne v době, kdy je zdravá? Bojím se, aby v sobě neměla nějaké viry a onemocnění nebo reakce nepropukla na večer.

Děkuji

MUDr. Slezák odpovídá 09.03.11

Dobrý den,
pokud jde o očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, není horní věková hranice pro podání druhé dávky sriktně stanovena. Standardně se sice očkuje 6 - 10 měsíců po první dávce, ale pokud je dítě nemocné, není problém očkování odložit. Bylo by vhodné, aby byla druhá dávka podána do nástupu dítěte do kolektivu (jesle, školka apod.).
Na druhou stranu, kontraindikací k očkování je závažné akutní horečnaté onemocnění. Samotný kašel a rýma bez teploty a bez dalšího vývoje není důvodem pro odložení očkování.
Vzhledem k tomu, že jde o živou vakcínu, je třeba počítat s tím, že jako reakce se může zvýšená teplota následně objevit.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.