Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Klíštová encefalitida - očkování dítěte

Lucka.Hej se ptá 15.02.11

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Mám devatenáctiměsíčního syna a chtěla bych ho nechat očkovat proti encefalitidě. Naše pediatrička však řekla, že až tak ve školním věku. Je možné i dřív?

Děkuji H.

MUDr. Slezák odpovídá 17.03.11

Dobrý den,
vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou použitelné pro děti od 1 roku věku. Je však otázkou posouzení rizika, zda dítě v tak útlém věku očkovat. U dětí probíhá klíšťová encefalitida zpravidla velmi lehce, jen pod obrazem mírného horečnatého onemocnění, bez neurologických příznaků a následků. Závažné poškození zdraví způsobuje spíš u dospělých a seniorů. Malým dětem také, vzhledem k jejich předpokládaným aktivitám a dozoru dospělých, nehrozí takové riziko přisátí klíštěte jako těm větším. A konečně v tomto věku jsou jiné infekční hrozby, proti kterým lze děti očkovat a které představují v této chvíli větší riziko, než klíšťová encefalitida. Např. pneumokokové infekce, meningokoky, žloutenka typu A apod.
Vašeho syna by tedy bylo možné očkovat, rozhodně i dříve, než ve školním věku, ale klíšťová encealitida není v této chvíli priorita.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.