Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Období vzdoru u dětí

sarkan se ptá 31.03.10

Dobrý den,

má dcera má 32 měsíců. Je velmi svéhlavá a v poslední době už nevím, jak dál. Měli jsme těžší porod, byla delší dobu v porodních cestách a dodnes má na hlavě bouli. Byly jsme devět dní v nemocnici, protože se kefalhematom začal zvětšovat.

Asi od roku a čtvrt má období vzdoru. Bylo to dost brzo a v podstatě to trvá dodnes. Ale místo aby se to zlepšovalo, jde to naopak. S partnerem jsme ji nemohli třeba hodinu obléct. Kvůli všemu se vzteká, třeba když ji řekneme,že musí počkat až dojíme, vstane, začne nás tahat. Pokud jí hned nevyhovím a nejdu s ní, strká do mě.

Teď začíná být i agresivní - drápe, štípe. Někdy poškozuje i sebe. Utřu jí nos, ona nechce, tak si poškrábe obličej. Když jsem se zeptala naší paní doktorky, jestli nemůže být hyperaktivní, říkala, že by se neuměla tak soustředit - v ordinaci si pěkně hrála.

Schválně poškozuje věci - sedačku, televizi, počítač. Přitom ví, že za to bude potrestaná. Dostane na zadek, pohádka se vypne - poté nastane půlhodinová scéna. Na EEG byla - ukázaly se jen malé odlišnosti. V roce a půl měla febrilní křeč a skoro deset minut byla v bezvědomí.

Nevím, jak se mám k ní chovat. Snažíme se být důslední. Na druhou stranu je šikovná - od necelých dvou let mluví ve větách, nakreslí postavu, umí kousky písniček. Je na mě dost vázaná. Každý večer s ní musím usínat, spíme spolu v posteli. Můžete mi, prosím poradit, jestli se může jednat o nějaký problém nebo je to jen svéhlavost?

Děkuji Šárka

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 13.05.10

Dobry den Sarko,

obdobi vzdoru u deti zacina kolem 18 mesice a muze trvat i do peti let veku. Dite ma pocit, ze mu dospeli zasahuji do veci, ktere by chtelo delat samo. Toto obdobi je salodlouze popsano v nejruznejsich publikacich a mnohe se o nem doctete i na internetu. Zpusob jak vzdor nejlepe zvladat je nasledujici: rozhodne nesmite trestat zachvaty vzdoru - to situaci mnohdy jen stizi. Nekdy pomuze nechat dite o samote. Zachvaty vzdoru nejde obvykle zastavit - pokud se ale podari, je treba s ditetem zustat a dokoncit cinnost, kterou jste zacali. Zkuste take vysledovat za jakych okolnosti dochazi k zachvatum. Pokud tyto projevy nastavaji napr. pri nahlem preruseni cinnosti - napr. kdyz si dite hraje, je dobre diteti dat predem moznosti cinnost ukoncit nebo upozornit na jeji preruseni. Sebeposkozovani muze byt take zpusob jak se na sebe dite snazi upozornit. Dite nemusi byt vubec hyperaktivni a muze se u nej projevovat toto obdobi v maximalni mire.
Doufam, ze Vam nase odpoved pomohla.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.