Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Rakovina štítné žlázy - sono

chuana se ptá 31.03.10

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat - lečím se se štítnou žlázou už zhruba deset let. Nyní je mi 23 let, beru Letrox 100ml a pořád mám problémy s polykáním.

Před nedávnem jsem byla u lékaře a ten mi udělal testy na TSH a FT4. Podle sona, které mi bylo děláno letos v lednu, došlo ke zvětšení laloků (pravý má 7ml, levý 6ml). Ve struktuře jsou nové změny, které mají echogenitu stejnou jako svalová tkáň a které mají hlavně oválný tvar. Cévy nejsou zatím zmnoženy. Chtěla bych vědět, zda může jít o rakovinu? Teď mě poslali k jinému endokrinologovi.

Moc děkuji za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 18.05.10

Dobry den,

vyrknout diagnozu jen tak by bylo velmi statecne ale take neprofesionalni. Karcinom stitne zlazu se velmi casto manifestuje jako nebolestivy solitarni uzel - ale hmatne uzly se vyskytuji i u populace, ktera karcinomem netrpi. Pouze 10 procent ze vsech uzlu nalezenych na ultrazvuku byly podle jistych studii zhoubnymi nadory. Bylo take zjisteno, ze uzly byly zhoubny predevsim u pacientu nad 60 let veku a u pacientu mladsich 30ti let. Sama vidite, jak tezko se lze podle ultrazvuku vyjadrit. Je potreba provest aspiraci tenkou jehlou, pak se ukaze vice.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.