Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Náměsíčnost u dětí

zaavadka se ptá 12.07.10

Dobrý den,

zhruba před měsícem se můj syn začal asi po dvou hodinách spánku probouzet, ale je úplně mimo a připadá mi, že vlastně není ani vzhůru. Vyděšeně a strnule kouká, má rozšířené zorničky, něco si brumlá - většinou jsou to věci, které ani nedávají smysl a celý se klepe. Pokaždé potřebuje čůrat a posledních pár nocí i kakat.

Snažím se na něj mluvit a uklidňovat ho, že je se mnou a že je vše v pořádku. Tento stav trvá několik minut, potom je zase normální a usne. Poté spinká do rána a ráno o ničem neví. Jednou to dokonce bylo dvakrát za noc.

Nikdy předtím nic podobného nedělal. Dnes večer se probudil, ale byla jsem na zahradě, když jsem jej slyšela, ihned jsem za ním běžela a poskakoval u televize a byl dokonce počůraný a pokakaný se všemi výše uvedenými problémy.

Když mu tyto stavy začaly, bylo to jen občas, ale poslední týden je to každou noc. Vždy je to v první třetině spánku, a tak s manželem vždy čekáme, až to přijde a potom teprve jdeme spát.

Prosím o radu, zda je to skutečně náměsíčnost, jak se chovat, jak mu pomoci a zda tento stav odezní nebo máme jít k lékaři? Nikdy jsem se s ničím podobným nesetkala. Synovi bude v září pět let, chodí do školky (od června je doma), kde chodí po obědě spát. Nyní, kdy je se mnou doma, odpolední spánek odmítá.

Má dva starší sourozence (14 a 11 let) a jednoho mladšího (14 měsíců), má vlastní pokoj. S manželem se nehádáme, vše u nás probíhá stejně jako před tím než to začalo, takže žádný podnět z rodinných svárů to být nemůže.

Moc prosím o radu, předem děkuji Lucie Z.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 18.09.10

Dobrý den Lucie,

u dětí se tyto problémy někdy vyskytují. Po čase však zcela zmizí. Kdyby se tak nestalo a syn měl pořád tyto stavy, doporučují navštívit dětského psychologa.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.