Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nález na slinivce

Květoslava Hlaváčková se ptá 27.08.10

Dobrý den,

moje maminka tento týden absolvovala endosonografické vyšetření slinivky v nemocnici v Brně. Neměla žádné potíže, na vyšetření ji poslala paní doktorka z nefrologie - nejprve na ultrazvuk a pak do nemocnice. Zde bylo zjištěno: na přechodu tělo - kauda se do parenchymu projikuje kulovitá, ne zcela pravidelně konturovaná expanze asi 11×12mm, hyperchogenní, lehce nehomogenní. V kaudě pak dilatace Wirsungu na 3,7 - 4mm, zde opět okolní parenchym normální struktury. V okolí bez detekce změněných či zvětšených uzlin.

Ještě zmíním, že v žaludečním antru je makroskopicky zánětlivý nález. V oblasti gama prokázána slabá přítomnost paraproteinu IgG-kappa, CEA1,2 CA19-9 54,5, CA 125 5,5, Lipemie 2,1 , Hemolysa 9, Ikterie 10.

Mojí mamince je 80 let, léčí se na hypertenzi, prodělala operaci kyčelních kloubů, je sledována na nefrologii pro TIN chronickou se střední retencí N látek, lehká anemie. Opravdu nevím co dělat, žádat o endoskopickou ultrasonografii? Nejprve jsem si myslila, že nález je malý a třeba nebude postupovat. Ale po přečtení informací bych nechtěla vystavit maminku trápení s rychle se zhoršujícím zdravotním stavem. Nevím jestli lékaři operaci vůbec doporučí a jestli to nebude jen trápení navíc.

Pokud by maminka na operaci nemohla - jaká je léčba a jak rychle tato nemoc v tomto věku postupuje? Prosím, opravdu moc poraďte mi.

Děkuji Květoslava H.

Tato otázka již byla schválena administrátorem a čeká na odpověď odborníka. Odpověď se zobrazí do 10 dnů od schválení administrátorem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.