Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Maniodepresivní psychóza - pomoc

Titina se ptá 21.08.10

Dobrý den,

přečetla jsem si článek o maniodepresivní psychóze a chtěla bych maličkou radu. Tuto diagnózu lékař určil mé 37 leté sestře asi před rokem. Bohužel do dnes se rodina nemůže s touto nemocí vypořádat.

Sestra se chová přesně tak jak se popisuje v článku (mnoho energie, nespavost, dluhy, sebevražedné sklony a jiné). Začala dost chodit z domova za zábavou, navazuje kontakty s mnoho lidmi, kteří zrovna nejsou důvěryhodní.

Když se jí to snažím vysvětlit, nechce nic slyšet, tvrdí že je jí mezi nimi fajn. Potom přijde den, kdy si opět natluče a někdo z nich jí něčím zradí. Při těchto návštěvách restaurací popíjí dost alkoholu, samozřejmě na léky, které bere, včetně lithia. To mi dělá největší starost.

Prosím, poraďte mi, jak jí mohu pomoci já? Jsem z toho nešťastná, rodiče dostává do finančních problémů, svou 17 letou dceru bere jako kamarádku, kterou vezme s sebou do restaurací a nechá ji popíjet také. Já z mého pohledu jí věřím, že je nemocná, ale jsou i chvilky pochybností. Těchhle chvilek se moc bojím, co když ji křivdíme všichni a ona si opravdu jednou něco udělá.

Tenhle týden mi do rukou vložila letáček od léků, které bere a je v něm zaškrtáno moc věcí růžovou fixou. Já mám najednou pocit, že mi do dlaní dala svůj život. Prosím, poraďte mi, jak mám začít věřit na 100%, že to tak je. A jak jí potom hlavně držet nad vodou?

Děkuji i za tu nejmenší radu.

Tato otázka již byla schválena administrátorem a čeká na odpověď odborníka. Odpověď se zobrazí do 10 dnů od schválení administrátorem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.