Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Levostranné srdeční selhání

Jana Hybká, Brno se ptá 13.04.10

Dobrý den,

můj tatínek se léčí na srdeční selhávání již 20 let, nyní má kardiostimulátor, chodíme na pravidelné kontroly. Pro náhlou slabost, kdy se nemohl postavit na nohy, jsem zavolala záchranku. V nemocnici diagnostikovali levostranné srdeční selhávání a také napsali: „překrvené plicní hily s intersticiálním městnáním“.

Jak se účinně léčí tento problém, který se nám po roce zopakoval? V současné době tatínek užíval 1× večer Afonilum a 1× vstřik Ventolin na noc, na srdce 1/2 Atram a obden Digoxin, na odvodnění 1/2 Furon a 1/2 Verospiron - vše ráno. Na poslech dýchá dobře i se tak sám cítí.

Tatínkovi je 97 roků a žije s námi doma. Pohybuje se s chodítkem, stále mu to dobře myslí. Máme ho rádi a chceme mu zajistit kvalitní a laskavou pomoc.
Léčí se starý člověk v nemocnici stejně pečlivě nebo jenom já mám špatnou zkušenost při péči o své rodiče?

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 30.04.10

Dobry den Jano,

srdecni selhavani - tento nespravny termin by mel byt nahrazovan slovickem nedostatecnost. Srdecni nedostatecnost je velmi castym problemem s narustajicim vekem. Snizuji se funkcni rezervy, svaly slabnou a nemaji jiz dostatek energie. V lecbe se drzime toho, abychom co mozna nejvice ulevili srdci od prace. Predepisujeme tedy diuretika, ktere pacienta odvodni. Take nasazujeme leky jako Digoxin - ktery podporuje srdecni cinnost. Srdecni nedostatecnost ma vzdy svuj duvod a nelze ji vylecit. Proto tito pacienti uzivaji tyto leky, ktere jim umozni dobrou kvalitu zivota. Pokud Vas otec uziva dane leky a citi se dobre, budte si jista, ze pro nej delate maximum. Je dobre aby se snazil chodit, nekouril a nejedl tucna jidla - to patri k obecne prevenci chorob srdce a cev. Prakticky se da rici, ze neni jine reseni, nez lecit srdecni nedostatecnost leky. Samozrejme je zde nasnade lecit jej operacne - v situaci, kdy jsou poskozeny chlopne a je nutna jejich nahrada. To jsou vsak ponekud jine situace.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.