Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Strach a úzkost

Naďa Weissová se ptá 12.04.10

Dobrý večer,

prosím o radu. Již deset let se léčím na tetanii. Byla jsme hospitalizována i na psychiatrii - vždy se jednalo o vyčerpání organismu. Brala jsem antidepresiva, magnesium a na zklidnění Rivotril. Mám však dost často tetanické záchvaty a stavy, které jsou nepříjemné. Slabost, tlaky v hlavě (pocit jakoby se zalila až k prasknutí), strach, zimnice a při samotném záchvatu i křeče.

Stále mám pocit, jestli se nejedná o jinou příčinu. Byla jsme na vyšetřeních jak EEG tak, CT hlavy a vše bylo v normě. Rovněž jsme byla i na vyšetření EKG, také v normě. Beru ještě hormony, vzhledem k mému věku, je mi 58 Activel. Pracuji jako redaktorka a dost často nemohu svou práci vykonávat tak, jak bych asi měla. Musím si brát volno nebo vše udělat dopředu, abych si odpočinula. Bývám i často unavena. Je pravdou, že jsme celoživotně vystavena stresu.

Vím, že se na to neumírá, je to velmi nepříjemné, dost mě to omezuje i ve společnosti, jelikož mám obavy, kdy zas to přijde. Přesto se snažím se s tím poprat, snažím se i dodržovat rady lékaře, dýchání, klid atd. Někdy to nezvládnu a volám záchranku, dostanu injekci, usnu a druhý den jsem ještě unavená. Tlak mám normální a tetanii v rodině nikdo neměl. Je tedy možné, že by se mohlo jednat o jiné onemocnění?

Přeji hezké dny a snad i já se konečně budu radovat. Moc bych si to přála. S úctou Naďa W.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 30.04.10

Dobry den Nado,

lecite se po strance psychicke. Navstivila jste take praktickeho lekare? Mate v poradku hladiny iontu - vapniku a horciku? Casto jsou tetanicke problemy vyvolany poklesem techto prvku. Drzim Vam palce.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.