Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Léčba retinopatie

Griška se ptá 11.10.14

Dobrý den,

je mi 65 let a zhoršuje se mi zrak. Mám diabetes II. stupně zjištěný roku 2004. Beru tablety na vyšší tlak a diabetes. Poslední kontrola v diaporadně 14.8.2014 - tlak krve 150/65, glykémie 3,3, HbA 46. Kontrola očního pozadí 25.9.2014 = retinopathia diab. nonprolif lovis. St. p. oklusi větve v. centralis retina o.sin. Kontrola za rok.

Asi před 6 lety mi zjistili trombózu v levém oku a léčila jsem se kapkami a mastmi, dokud se to nevstřebalo. Nyní mi jiná lékařka řekla, že to není dobré a mám přijít nejdříve za rok na kontrolu (žádné léky ani rady). Bojím se, abych něco nezanedbala, když zde píší, že je možná včasná léčba k oddálení ztráty zraku.

Co byste mi doporučili?

Děkuji předem za odpověď.
Grišajeva V.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 18.10.14

Dobrý den paní Grišajevová, co se týče oné trombózy, ta to je nevratný stav. Část sítnice, která nebyla prokrvovaná je již trvale poškozená a současná medicína neumí činnost buněk obnovit.
V případě tohoto stupně diabetické retinopatie je jediné doporučení, a to správná úprava glykémie…adekvátně nízké a nekolísavé hodnoty glykémie! Když nebude tohoto docíleno, tak se bude nález v oku zhoršovat. Takže ve spolupráci s diabetologem úprava režimu a životosprávy. Kontrola na očním za rok je při tomto stavu adekvátní. Ovšem na tyto kontroly nezapomínat, protože stav cév v oku svědčí o stavu cév v celém těle!

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.