Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Astigmatismus a fotbal

chlupicek se ptá 18.09.14

Dobrý den,

6letý syn má P. O. plan, cyl.+3,0, osa 100st, L. O.=1,25,cyl+3,0,osa 75st. Brýle nosí již skoro 3 roky stále. Nyní začal hrát fotbal (intenzivně) a s brýlemi je to dost nemožné. Zrak se neustále mění. Na tenis je nosí, tam to není tak rizikové. Náš pan doktor z Kralup řekl, že je nosit nemusí a více mi k tomu nesdělil, leč v rámci špatného prostorového vidění si nejsem jistá.

Musí je nosit s touto vadou? Když hraje bez nich, je tím hodně limitovaný, nebo to zatím nevadí?

Děkuji.
S pozdravem,
Simona Boháčová

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 23.09.14

Dobrý den paní Boháčová, v takovémto případě je na synovi, jak se bez brýlí na hřišti cítí. V případě, že mu na hřišti zhoršené vidění nevadí, tak není nutné řešit. Pokud jemu samotnému vadí zhoršená zraková ostrost, tak bych situaci řešil. V optikách jsou dostupná nerozbitná plastová sklíčka, a také silikonové brýlové obroučky. V těch je možné i bezpečně sportovat, protože úraz je prakticky vyloučen. Určitě by se s nimi zlepšil i v tenise, protože se mu zrychlí reakce a přesnost úderu.
V případě, že i nadále bude intenzivně sportovat, bych tak za 4 roky začal přemýšlet o kontaktních čočkách, které bude nosit jen na sport.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.