Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Laserová kapsulotomie

Lada Coufalová se ptá 09.09.14

Dobrý den,

před 3 lety byl můj 48letý manžel na operaci šedého zákalu. Den po operaci nedošlo ke zlepšení, ale ke zhoršení vidění (nevidí už na levé oko ani největší písmena). Paní doktorka ho teď posílá na laserovou kapsulotomii kvůli zákalu.

Je možné, že se zákal vytvořil v oku bezprostředně po operaci? Je časté zhoršení vidění ihned po operaci šedého zákalu a nezlepšení vidění ani po nějakém čase? Čím mohlo být způsobeno zhoršení vidění?

Děkuji za Váš názor.
Pěkný den,
Coufalová

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 23.09.14

Dobrý den paní Coufalová, popis kvality vidění je trochu zmatený… teď v poslední době vidí jen největší písmeno nebo se vidění více nezlepšilo ani s odstupem pár týdnů od operace? Jinak přechodné zhoršení kvality vidění po operaci šedého zákalu je možné a není raritní. Rohovka totiž může na operaci reagovat otokem, který zhoršuje vidění. V takovém případě lékař otok při kontrolách vidí a zraková ostrost by se měla zlepšit do 8 týdnů od zákroku, jinak už je nutné zvažovat další možnosti zhoršeného vidění. Není přítomna dioptrická vada? Je zdravá sítnice? Je v pořádku rohovka ve šech vrstvách? To vše musí lékař zvažovat.
Druhotný šedý zákal je v podstatě zakalené zadní pouzdro, které v oku zůstane po naší čočce, a do kterého se umísťuje umělá čočka. Je možné, že je toto pouzdro fibrotické už když je přítomen šedý zákal. Pokud by tomu tak bylo, tak by se na to ale při operaci přišlo, a buď by se zadní pouzdro odstranilo již na sále během operace a nebo by se naplánoval laser v pooperačním období. Ale vzhledem k jeho věku se dalo vytvoření druhotného šedého zákalu v delším časovém horizontu očekávat. Po jeho odstranění se vidění obnoví na kvalitu jaká byla před zakalením zadního pouzdra.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.