Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dalekozrakost 4leté

MoraZ se ptá 19.08.14

Dobrý den,

má 4letá dcera začala znenadání asi před 2 týdny šilhat. Po rozkapání u očního lékaře zjištěna dalekozrakost, na pravém oku +6,25 dioptrií, na levém oku +5,5 dioptrií. Doporučeno celodenní nošení brýlí: na obě oči + 2 dioptrie, astigmatismus nezjištěn, okluzor se nosit nemusí.

Po vyšetření u druhého očního lékaře, nám byly doporučeny brýle:
na pravé oko: +3,5 Dp 0,75 Osa 90
na levé oko: +3,0 Dp 0,5 Osa 90
Nařízená léčba okluzorem.

Jaký postup doporučujete?

Děkuji.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 23.08.14

Dobrý den, předpokládám, že začala šilhat směrem k nosu. Pak bych rozhodně volil silnější brýle než +2 D. To je při nálezu uvedených dioptrií a při šilhání málo. Je sice možné, že měl první ošetřující lékař v plánu postupné navyšování, ale 4-leté dítě snese prudší změny. Standardem je v dnešní době korigovat při šilhání i drobné hodnoty astigmatismu, pokud je zjištěn. Ale do půl dioptrie včetně se považují za zcela fyziologické a tak je někteří lékaři nekorigují.
K léčbě okluzí se nemůžu vyjádřit. Na to bych potřeboval znát její zrakovou ostrost (jak čte obrázky či E) s nasazenými brýlemi. Pokud bude vidění obou očí srovnatelné, tak není třeba. Když bude pravé oko koukat hůře, tak je okluze na místě.
Závěrem…mám sice málo informací, ale volil bych silnější brýle a s okluzí až podle zrakové ostrosti - tedy pokud již při první návštěvě nebyl patrný velký rozdíl mezi očima, pak ihned i okluzi.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.