Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Křeče v nadbřišku

Jana se ptá 06.01.10

Dobrý den,

mám křečovité bolesti uprostřed nadbřišku. Bolest připomíná jakoby mi někdo uvnitř ždímal buď žaludek nebo žlučník.

Nejsem si jistá, protože mám žlučníkové kameny, ale žlučníkový záchvat jsem nikdy neprodělala, takže ho nepoznám. Bolest je tak veliká, že když trvá, nemůžu se pohnout, narovnat a ani pořádně nadechnout, nemůžu také mluvit. Křeč trvá přibližně půl až hodinu, pak přejde.

Uvažuji i o žaludku, protože mám RA a beru spoustu léků (MTX, Aravu, Cipralex, Neurotop). Na zklidnění žaludku beru Lanzul dvakrát denně. Žlučník si chci nechat vyoperovat, ale momentálně mám RA v dost akutním stavu a potřebuji ji nejdřív dostat pod kontrolu.

Takže můj dotaz zní, jedná se o příznaky spíše ke žlučníku nebo k žaludku?

Děkuji za odpověď.

Odborník odpovídá 17.01.10

Dobrý den Jano,

známky žlučníkové koliky jsou: krutá bolest vpravo v nadbřišku, i vprostřed a často vystřelující. Neklidnost, bledost a studený pot. Někdy je přítomno i mírné zežloutnutí. Bolí břicho a je vzedmuté. Bolest se objeví náhle bez varování a zpravidla navečer. Bývá přítomno i zvracení. Trvá 15 minut - 3 hodiny. Nelze nalézt úlevovou polohu. Provokujícím momentem mohou být tučná jídla, námaha nebo chlad. Příznaky které jste popsala by mohly být způsobeny žlučníkovou kolikou. Navštivte lékaře, protože kolika může zajít do těžšího stadia.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.