Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Krátkodobá ztráta vědomí

abraxas se ptá 24.04.10

Dobrý den,

moc bych Vás chtěla poprosit o radu. Je mi 31 let. Mé problémy začaly v srpnu minulého roku, kdy jsem z ničeho nic večer ztratila vědomí a spadla. Po chvíli jsem se probudila a za několik minut bylo vše v pořádku - kromě bolesti hlavy, která trvala ještě asi tři hodiny.

Za dva dny jsem podstoupila vyšetření EEG, které odhalilo hraniční epilepsii po spánkové deprivaci. Po několika týdnech se objevily další obtíže - třes ruky, dvojité vidění a poruchy mluvení (občas nemůžu promluvit chvíli vůbec, nebo slabě šeptat). Stav se vždy upraví po pár minutách až do hodiny. Navíc jsem asi dva měsíce pociťovala silný tlak na levém spánku.

Po třech týdnech mi bylo uděláno CT hlavy s negativním výsledkem a můj stav byl přičten krční páteři. Byla mi nabídnuta antidepresiva, která jsem odmítla. Žádné problémy kromě těchto jsem neměla.

Teď se mi před týdnem stalo, že jsem začala kolabovat podobným způsobem s chvilkovými ztrátami vědomí, ale po probrání jsem asi přes minutu byla jako ochrnutá - nemohla jsem se vůbec hýbat. K mé úlevě se stav normalizovat po zhruba minutě a půl a jsem se rozhýbala.

Naposledy jsem měla dva kolapsy po sobě. Při prvním jsem pocítila silné stahování na hrudi, pak se přidaly záškuby končetin, které asi po třech minutách odezněly. Když se stav opakoval po druhé, byla jsem v nemocnici na neurologii. EKG prý bylo ještě v normě - ale paní doktorce se úplně nezdálo, tak mi doporučila kardiologické vyšetření, na které jsem byla objednána začátkem května. Vyšetření krve a očního pozadí jsem měla v pořádku. Byla jsem bez vysvětlení propuštěna domů.

Při magnetické rezonanci koncem září se bohužel zjistily 2 nálezy - pinealocytom o průměru 15 mm a cysta utlačující neurohypofýzu. Při konzultaci jsem se ale dozvěděla, že pinealocytom by tyto problémy dělat neměl. Mohl by prý maximálně působit bolesti hlavy. Byla jsem i na videomonitoringu, který epilepsii vyloučil. Biochemie z lumbální punkce dopadla také dobře.

Ohledně cév mi byl děláno v září minulého roku vyšetření TCD (transkrainální scan) ten byl v pořádku. Bylo mi také sděleno, že by se mohlo jednat o problém s mozkovou kůrou, ale lékaři neví, jaké vyšetření by bylo vhodné udělat.

Moc se omlouvám za dlouhý dotaz, ale chtěla jsem právě Vám napsat své potíže na které jsem zatím od neurologů nenašla odpověď. Bohužel mé problémy se táhnou již dlouho a uvítala bych moc Váš názor a radu.

Děkuji, hezký den přeje Pavlína H.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 21.06.10

Dobry den,

pise se, ze pinealocytom obvykle tyto stavy nezpusobuje, ale urcite take muze. Vyloucit a diagnostikovat onemocneni, ktere se ukryva v mozku je velmi narocne a na vysetreni se nelze bohuzel spolehnout stoprocentne. Je mozne, ze se Vase problemy upravi s upravou pinealocytomu. Pokud ne, je treba patrat dal. Drzim Vam palce.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.