Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Komplikace po šedém zákalu.

A. Skálová se ptá 17.03.15

Dobrý den pane doktore,

je mi 40 let a v loni v listopadu jsem podstoupila na očním odd. v sokolovské nemocnici, kde jste také působil, operaci šedého zákalu. Bohužel se mi udělal hned po operaci zánět. Lékaři píšou uveitis, na který mi dali různe kortikoidy, antibiotika a naposled už jen nevanac. Zánět se mi nijak nelepší a mohu říci, že jsem se šedým zákalem oproti nynějšímu stavu viděla jako rys.

Po operaci nevidím na dálku vůbec a na blízkost také ne. Trvá to 4 měsíce a bohužel se nic nelepší. Na denním i umělém světle mě strašně bolí oči a mám pocit, jako kdybych se koukala přes nějakou clonu. Na otázku, proč teď nic nevidím, mi bylo pouze odpovězeno, že je to způsobeno monofokální čočkou a vyměnit ji prý už nelze. Jsem z toho vážně nešťastná. Moc Vás prosím o Váš názor a odpověď, zda je možné čočku ještě vyměnit za multifokální. Klidně si vše zaplatím. Jde mi jen o to, abych viděla.

Podotýkám, že se mi na operovaném oku již vytvořil druhotný šedý zákal. Lékař si již neví rady. Doporučil mi navštívit revmatologa, že je možné, že mám zánět někde v těle. 4 měsíce mám pořád stejnou dg: uveitis postop. chron, Artephakia o. d. s., membrána epiretinalis. a mám subjektivně zhoršený pocit vidění.

Moc Vás prosím o Váš názor
A. Skálová. Karlovy Vary

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 31.03.15

Dobrý den paní Skálová, ve Vašem případě je třeba rozlišovat více věcí. Ale neznám kvalitu vidění (zrakovou ostrost na dálku a blízko). Takže z tohoto pohledu bude odpověď trochu obecná. Zrakovou ostrost Vám horší 3-4 faktory: epimakulární membrána (taková blanka na povrchu sítnice), která může až deformovat obraz, dalším je druhotný šedý zákal, který je možné odlaserovat během krátkého ambulantního sezení. Třetí a čtvrtý faktor jsou již teoretické - eventuální změny sítnice v důsledku chronické uveitidy a možná také narušení kvality slzného filmu. Bylo by vhodné posoudit do jaké míry má která diagnóza vliv na zhoršení zraku a podle toho pokračovat v eventuální léčbě.
V případě chronické uveitidy není doporučováno do oka zasahovat, když to není nutné, a jedním z takových zákroků je právě výměna čočky. Navíc multifokální čočka je Vašem případě kontraindikována pro nález na sítnici. Protože sítnice neposkytuje tak dobré zpracování signálu, aby jste byla s multifokální čočkou spokojena po stránce kvality vidění.
Doporučuji vyzkoušet brýle na dálku i do blízka. V případě, že s nimi uvidíte znatelné zlepšení, tak je možné pořídit si multifokální brýle. V opačném případě bude třeba řešit nálezy na oku (zejména membránu na sítnici a druhotný šedý zákal). Zhoršené vidění na blízko při přítomnosti monofokální čočky je normální a vyžaduje nošení brýlí.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.