Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Fakicka čočka - šedý zakal

Cilenta se ptá 02.03.15

Dobrý den,

před rokem jsem byla na operaci očí, diagnóza: fakicka nitrooční čočka krátkozrakost. Chtěla jsem se zbavit brýlí na dálku. Zaplatila jsem 60 tisíc za zákrok obou očích. Po operaci se mi zhoršilo viděni na blízko. Bylo mi řečeno, ať vy držím a zatím si koupím brýle v Kauflandu, než se to upraví. Nic se neupravilo, po 5 měsících korekce laserem. Vada se nezlepšila, ale začalo se zhoršovat viděni i do dálky. Na další kontrole mi byl zjištěn šedý zákal, na právem oku víc. Opět mi byla doporučena operace, operace byla bolestivá, kromě kapek byly injekce přímo do oka.

Teď jsem po operaci, vidím skvěle nablízko, ale do dálky mi zůstaly dioptrie 1,5 a 1,75. Tak zase budu nosit brýle do dálky a musím věřit, ze se to už než horší za ty všechny peníze a obrovské psychické roční trauma. Nevím, co mám teď dělat, co byste mi poradil? Měla jsem -8 na obou očích a používala jsem kontaktní čočky s touto dioptrii. Letos je mi 50 let, byl to můj dárek sobě.

Děkuji za odpověď

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 12.03.15

Dobrý den, při implantaci fakické čočky ve 49 letech, a při nastavení dioptrií čistě na dálku, jste měla být předoperačně poučena o nutnosti používat brýle na blízko po zákroku. Bylo to zcela předvídatelné a upravit se to nemohlo. Neznám celé pozadí volby čočky, ale obecně se v tomto věku již doporučuje spíše metoda PRelex. Pozitivní informací je, že dioptrie do dálky zůstanou již stabilní. V případě, že Vám brýle nevadí, tak bych doporučil jejich nošení. Rozhodně min. následující půl rok až rok. Když by jste se poté chtěla zbavit závislosti na brýlích a oči byly v pořádku, tak je možné dodatečně implantovat ještě jednu čočku, a to klidně i multifokální, s kterou uvidíte ostře na dálku i na blízko.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.