Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Hormonální antikoncepce při bolestivé menstruaci

Pavla10 se ptá 01.05.10

Dobrý den,

před porodem jsem měla endometriózu a děti mám z IVF. Je mi nyní 37let, dětem jsou tři roky. Bolestmi při menstruaci jsem trpěla již asi deset let. Po porodu mi bylo dobře, bez porady s lékařem jsem vysadila antikoncepci, neboť jsem se domnívala, že jsem již v pořádku a od té doby prožívám neskutečné bolesti.

Antikoncepce mi byla po třech měsících nasazena, nejprve YAZ, potom Marvelon a nyní Regulon. Lékař se domníval, že mé vedlejší příznaky jsou z nevhodné antikoncepce. Již rok a něco tedy mívám v době před menstruace neskutečné migrény trvající tak pět dní. Začne to zimnicí, poté sním co vidím - až je mi neustále na zvracení. To trvá čtyři dny před krvácením a pak ještě dva dny během.

Nadměrně se potím, spánek jako by nebyl, jsem velice podrážděná. Lékař mi nasadil Brufen, ale bolest stále cítím. Během ovulace cítím jako bych měla v břiše kameny. Velmi mi to znepříjemňuje život. Tyto stavy mě ale na týden vyřadí ze života.

Také jsem ztratila celkem chuť na sex. Nepoznávám se ve všech směrech, ráda bych se dala do pořádku. Neumím ovládat návaly vzteku před menstruací a nechci ubližovat rodině.

Pokud je ta migréna spojena s endometriózou, pak bych tento problém chtěla řešit. Můj lékař mi řekl, že mě odoperuje a že by nejraději vzal vaječníky. Na to se ale cítím mladá a možná bychom časem chtěli ještě jedno dítě.

Děkuji Vám za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 28.06.10

Dobry den Pavlo,

endometrioza je ponekud slozita zalezitost, a hormonalni regulace menstruacniho cyklu jeste slozitejsi. Pokud nelze lecbou odstranit Vase problemy spojene s bolestivou menstruaci, je nutno opravdu zvazovat operaci. Metoda zamrazeni vajicka neni mnoho uspesna, a tak je mozna dobre popremylset o poceti drive nez k operaci dojde. O teto otazce se ale rozhodne poradte s lekarem, vyzaduje to daleko vice pozornosti nez par radek na internetu.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.