Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Aneurysma - operace

Rosťa se ptá 30.04.10

Dobrý den,

1.je možné rozříznout lebku, kde ta výduť je?
2.existují další modifikace – to nechápu co znamená?
3.jeden pan neurochirurg mi odpověděl, že výduť má mnoho lidí aniž by o tom věděli a většina z nich to nikdy nezjistí. Takže ta výduť nemusí nikdy prasknout?
4.předpokládám, že jste odborník z neurochirurgie, tak se ptám na Váš názor - je větší riziko že výduť praskne nebo že nepraskne nikdy?

Nezlobte se, že se tak vyptávám, ale mám z toho velké obavy. I když píšete, že riziko operace je menší, tak tam pořád je a pro mě je velký rozdíl mezi 4 měsíci a třeba 1 rokem nebo 5,10,15,20 lety. Jak sám píšete „nebezpečí, které by mohlo hrozit“ tak stejně se dá napsat, že žádné nebezpečí hrozit nemusí. Měl jsem jít už na tři jiné operace a zatím všechny odmítl, Jsem v pohodě a zdráv, přestože sem tam něco zabolí se cítím dobře. Ani v jednom případě jsem se nesetkal, že by lékař řekl, že bych na operaci nemusel. Proto se ani Vás neptám, zda na tu operaci jít mám, ale chci mít co nejvíc informací, abych se rozhodl.

Omlouvám se, že se tak ptám, ale psychicky to moc nezvládám. Předem Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem Rostislav

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 01.05.10

Dobry den Rostislave,

Ano vydut ma mnoho lidi a za jejich zivota se nemusi vubec projevit. Necini jim zadne potize a tito lide si ji zadnym zpusobem neuvedomuji a nijak je neomezuje. Na druhe strane mame pacienty, kteri vydut maji a ta jim obtize cini. Tito se diagnostikuji a odoperuji. Treti skupinou jsou pacienti, kteri maji asymptomatickou vydut, jez se u nich projevi nahlou rupturou a krvacenim s moznymi katatastrofickymi nasledky. Proto se snazime tuto skupinu pacientu operovat a predejit tim moznym nasledkum. Metoda pokus - omyl je jiz davno za nami a v dnesni dobe se snazime lecit preventivne. Mate to stesti, ze se u Vas aneurysma diagnostikovalo. Ted si musite sednout s Vasim lekarem a probrat s nim rizika a vyhody operace. Nelze Vam dat presnou odpoved na Vase otazky, ackoliv jsou logicke. Nikdo nedokaze rici, jak dlouho bude ten a ten clovek s aneurysmatem zit a jestli vubec na vydut zemre. Nemusi se u nej projevit za cely zivot. S narustajicim vekem vsak chabne stena cev a aneurysma se stava zranitelnejsim. Toto pozorujeme predevsim u muzu ve veku 65 let, kdy je riziko umrti v dusledku ruptury aneurysmatu velke. Pomer vyskytu u muzu a zen je 9:1 ve prospech muzu. Operace se casto provadeji tzv. endovaskularni cestou - zevnitr cevy. V techto pripadech se lebka vubec neotvira. Tato minimalne invazivni metoda ma jako vse sva plus a minus. K zaporum patri vetsi technicka narocnost. Proto ji nelze provest vzdy a vsude. Pacienti tento vykon snasi velmi dobre.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.