Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Podrážděný žlučník - dieta

Dagobert se ptá 29.04.10

Dobrý den,

mám 41 let a asi 2 měsíce trpím trávícími potížemi. Začalo to občasným pobolíváním, tlaky a pícháním v břiše, v trojúhelníku pod žebry vpravo občas i vlevo. Později následovalo nechutenství, pobolívání celého břicha, trochu průjem a celková skleslost.

Po měsíci tohoto stavu jsem v krvi měla zvýšený bilirubin (37), jaterní testy v normě a na sonu zjistili podrážděný žlučník bez patologického obsahu. Při dalších odběrech z minulého týdne bilirubin klesl, sedimentace byla 4. Čtvrtý týden beru Lanzul a Izochol, stravuji se dietně. Stav se sice zlepšil, ale stále mám občasné pocity zhoršeného trávení, plnosti či tlaky až pobolívání pod žebry.

Mohli byste mi, prosím, poradit, jakými dalšími opatřeními mám stav upravit a jak dlouho může úprava trvat? V minulosti jsem párkrát podobné problémy měla (např. v době zvýšeného stresu), ale odezněly po pár dnech bez léčby.

Děkuji za odpověď!

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 26.06.10

Dobry den,

zakladem lecby zlucnikovych potizi je samozrejme Vami zminovana zlucnikova dieta. Je nutno si uvedomit, ze dieta nemusi upravit stav uplne. Dieta spociva predevsim v dostatecnem prijmu tekutin. Dale se doporucuje abstinence, omezeni tuku a mastnych jidel, orechu, cokoladu, kavy a ostreho koreni. Na problemech se zlucnikem se samozrejme take ucastni nemalou mirou fawktoru psychicke. Je tedy dobre vyvarovat se jakkehokoliv stresu.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.