Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Glaukom operace

Eiramen se ptá 03.12.14

Hezký den,

s glaukomem bojuji už několik let, můj věk je 60 a půl. Dnes mi lékař navrhl operaci - odstranění čočky. A jako její náhradu navrhl umělou, která je měkčí a tlak se sníží (na obou očích). Jednalo by se o stejný výkon jako u šedého zákalu, který ale nemám. Tlak dnes je 26 / 22, měla jsem i 15 /18, ale opět se mi zvýšil na tyto hodnoty. Nedaří se snížit. Kapiček jsme zkusili mnoho, dnes mám nově Azopt 2× denně a Xalacom 1×.

Co soudíte o této operci? Víc by se mi líbila „argonová laserová traubekuloplastika“ (kterou jsem našla na internetu), ale o ní se nezmínil. Mám ji chtít? Nebo je vhodná výměna čoček?

Děkuji za informaci.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 11.12.14

Dobrý den, bohužel neuvádíte velmi důležitou informaci, a to je typ glaukomu - s otevřeným nebo uzavřeným úhlem? Pokud máte glaukom otevřeného úhlu, tak je možné o tomto či obdobném zákroku (selektivní las. trabekuloplastika) uvažovat. Představuje v podstatě mezistupeň mezi farmakologickou léčbou a operací. A když se nitrooční tlak nesníží dostatečně, tak je možné stále přistoupit k navrhované operaci. Jestli ale trpíte glaukomem s uzavřeným úhlem, pak bývají tyto metody nedostatečné a u někoho i kontraindikované. Výměna čočky je nejefektivnější metodou z dlouhodobého hlediska.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.