Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zelený zákal podezření

koubova marcela se ptá 26.11.14

Dobrý den,

může jít o zelený zákal? Zhoršil se mi zrak, z vyšetření nejdřív měla p. doktroka podezření na šedý zákal, pak vyloučen, pak zase nález na očním nervů na levém oku, v jiné ordinaci na právem oku. Pak podezření na zelený zákal kvůli výpadkům v zorném poli, ale pro nezvýšeny oční tlak v podstatě vyloučen, budu jen sledována. Nejsem z toho vůbec moudrá, a můj hlavní problém je dle mého rapidní zhoršení zraku večer, občas je mi na zvracení, bolest nad očima téměř běžná. Dioptrie mám 1,45 a 2, někdy venku dost slzím.

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 01.12.14

Dobrý den paní Koubová, bohužel výraz rapidní zhoršení není nijak kvantifikovatelný. Jsou lidé, kterým se vidění zhorší při čtení ani ne o celý řádek a již to takto označí a pak jedinci, kteří si pod tímto představí pokles vidění o 5 řádků. Máte dioptrie plus nebo mínus?? Na dálku může být oboje. Kolik je Vám let?
Zhoršení zraku večer a pocit na zvracení ve stejném okamžiku mohou signalizovat zelený zákal, ale uzavřeného úhlu a v takovém případě je vhodné provést gonioskopické vyšetření. Může jít o poruchu slzného filmu, pro což svědčí slzení. No a v neposlední řadě, nemusí pocit na zvracení souviset s očima, a samotné zhoršení vidění večer může být pouze tzv. noční myopie, tedy posun dioptrií do mínusu v důsledku více rozšířené zornice. Pokud byly výpadky na perimetru, tak doporučuji doplnit OCT nebo HRT vyšetření, které kvantifikují vrstvu nervových vláken. Existují i typy zeleného zákalu, kdy je nitrooční tlak v normě.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.