Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dlouhodobá škytavka u dospělého

Sheila se ptá 11.01.10

Dobrý večer,

hledám nějakého odborníka, který by měl zkušenosti s dlouhodobou škytavkou. Můj děda (69let), o svátcích vánočních tpěl nevolností a stavy na zvracení.

Při jednom z těchto stavů dostal arytmii srdce. Arytmií trpí již několik let a podstoupil i různé léčby. Jako obvykle mu na kardiologii udělali „elektrický šok“, po kterém se arytmie zpravila. Nevolnost ale pokračovala a dostavilo se i škytání.

Přeze vše byl ale na Silvestra propuštěn z nemocnice bez diagnózy. Obvodní lékař též nic nezjistil. Po týdnu škytání se dostal na vyšetření - při kterém mu řekli, že má žaludek a okolní orgány v pořádku.

Pouze mu našli polip na dvanácterníku, který prý nemá se škytavkou nic společného. Na škytavku dostal lék, který nezabíral víc než na 40min a s práškem na spaní způsobily i halucinace.

Během škytavky se dostavilo i časté dávení, při kterém se mu vrací tekutiny a hleny z žaludku. Není tedy schopný přijímat nic tekutého. S tuhou stravou je to lepší.

Od včera už je hospitalizovaný na interně. Dostal už třetí kapačku z důvodu dehydratace, ale příčinu škytání a dávení mu stále nemohou objasnit.

Děkuji za Vaše rady a Váš čas!
P.Fialová

Odborník odpovídá 22.01.10

Dobrý den,

po příčině škytavky se mnohdy velmi těžko pátrá. Postižení může být na úrovni mozku, sestupu nervů inervujících bránici, onemocněním srdce (nedostatek kyslíku pro tkáně), samotným poškození bránice, infekce v blízkosti bránice atd. Jednou teoretickou možností je také právě elektrický výboj, který aplikovali na krajinu srdeční. Je to jen šedá teorie, ale mohlo dojít k poruše nervu, který běží těsně po srdci a pokračuje dále k inervaci bránice. Většinou se toto však nestává. V tuto chvíli nezbývá skutečně nic jiného než pátrat a čekat.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.