Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Diuretika - závislost

simply se ptá 15.03.10

Dobrý den,

je mi 29 let. V 8 letech jsem podstoupila pyeloplastiku levé ledviny s dobrým pooperačním průběhem. Ve 20 letech se u mě objevily lehčí otoky v oblasti obličeje bez zjevných příčin (všechna lékařská vyšetření v pořádku). Z estetických důvodů jsem sama začala užívat diuretika. Přivodila jsem si na nich dlouhodobou závislost a vůbec se ji nemůžu zbavit.

Chtěla bych otěhotnět, a tak mi na tom velmi záleží, ale po vysazení diuretik u mě dochází k těžkým edémům po celém těle, které se jen den ode dne zhoršují a ledviny prostě „nenaskočí“. Podstoupila jsem různá vyšetření, která neshledala nic jiného než běžný pooperační stav. Jinak vše vcelku v normě. Jak se mám diuretik jednou provždy zbavit? Je to začarovaný kruh.

Užívám 2 tbl Furonu po 40mg a jednu tabletu Modureticu. Kombinace byla zvolena lákařem po předešlém vysokém nadužívání Furonu, která byla trochu snížena kombinací dvou typů léčiv.

Předem velmi děkuji za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 18.07.10

Dobry den,

davky diuretik by se mely snizovat tak jak to dovoli stav. Pokud to jde, muze lekar nahradit nektera diuretika preparatem jinym. Furosemid je kontraindikovana v tehotenstvi a po dobu kojeni.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.