Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Diferenciální diagnostika hepatopatie

petr1234 se ptá 24.05.10

Dobrý den,

od prosince minulého roku mám zažívací potíže - nevolnost, tlak v břiše (spíš vpravo). Měl jsem dělanou gastroskopii, sono, krev a vyšetření konečníku a vše bylo v pořádku. Usoudili jsme, že je to neuróza a začal jsem užívat Prosulpin 100 mg denně a Citalec 60 mg denně.

Před týdnem jsem byl na sonu a lékař diagnostikoval hepatopatii, v krvi jsem měl zvýšenou ALT (0,95). K tomu od ledna mám potíže, že mně bolí žebra na straně zad, RTG páteře bylo negativní.

Může to vše spolu souviset? Může mě břicho bolet od jater a žebra také? Nebo zvýšené hodnoty enzymu a nález na sonu mohou být způsobeny léky? Příští týden mě čeká neurologické vyšetření. Jaká vyšetření si mám ještě udělat?

Děkuji.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 27.07.10

Dobrý den Petře,

zvýšené jaterní enzymy mohou být způsobeny samozřejmě také léky. Diferenciální diagnostika hepatopatie je široká. Od lékového postižení, přes infekční hepatitidy až k alkoholickému postižení atd. Játra mohou být zvětšená a citlivá v krajině pod pravým žeberním obloukem. Základním předpokladem dobré diagnózy je rozbor krve, kde se může objevit porucha jater. V komplexu dalších vyšetření jakými mohou být gastroskopie, koloskopie - při symptomatice, vyšetření žlučových cest atd. se stanoví diagnóza. Důležité je také hodnotit anamnézu, jak se pacient stravuje a jaký má životní styl.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.