Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Co na oteklý kotník?

Katerina Cerna se ptá 07.07.10

Dobrý den,

moje maminka podstoupila před půl rokem radikální operaci kvůli rakovině vaječníku, po které následovala série 6 chemoterapií. Poslední chemoterapie proběhla před 2 měsíci. Vyšetření na ultrazvuku i markery byly v pořádku.

Maminka stále trpí silnými bolestmi rukou, zvláště ráno při probouzení nebo během dne pokud něco drží delší dobu nebo při nějaké činnosti.

Existuje nějaké cvičení, masáž či lék, který by mohl tyto bolesti zmírnit? Druhý dotaz se týká dolních končetin, které otékají hlavně v oblasti kotníků a většinou jen levé strany, na které byl při operaci shrnutý kompresní obvaz. Někdy nateče i celá levá noha včetně stehna.

V oblasti kotníku se začaly dělat pigmentové skvrny, které mění barvu a postupně se ztrácejí a znovu objevují. Nevím, zda by se mohlo jednat o petechie?

Podle krevního obrazu z 2.7. má maminka nedostatek erytrocytů (3,76) a hemoglobinu (119).

Děkuji Vám za Váš čas a odpověď!

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 08.09.10

Dobrý den Kateřino,

doporučit lze domácí cvičení, cvičení s fyzioterapeutem. Na bolesti pak analgetika, dejte pozor na předávkování. Na otok končetin se většinou přikládá kompresní obvaz. Můžete vyzkoušet také lymfodrenáž. Při stálých neúspěších je nutno navštívit lékaře, který předepíše léky na zmírnění otoků.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.