Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

CMV infekce

zu1st2 se ptá 28.07.10

Dobrý večer,

syn (4,5 roku) prodělal před šesti týdny neštovice. Zárověň u něho došlo ke generalizovanému zduření uzlin (krk, podpaží, třísla, za ušima). Na krku jsou viditelné i pouhým okem, má tam opravdu dost velké bulky. Uzliny se už pak nezvětšovaly, ale ani nijak moc nezmenšovaly, proto mu dětská lékařka odebrala krev na různá vyšetření a poslala nás na ORL a odtud syna ještě poslali na UTZ krku. Závěr z utz byl takový, že syn má zduřelých a zmnožených uzlin po krku hodně, ale v závěru bylo napsané, že jde o reaktivní lymfadenopatii bez event. UZ známek lymfadenitidy či kolekvace.

Mezitím lékařka obdržela všechny výsledky - vše bylo negativní(včetně ASLA, CRP, KO+diff, FW, Toxoplazmozy, EBV, pozitivně vyšel cytomegalovirus CMV - IgG pozitivní, IgM slabě pozitivní).

V dubnu byl CMV synovi také vyšetřován z důvodu teploty a bylo vše negativní. Lékařka nejdříve uzliny připisovala neštovicím, teď se ale zase přiklání k tomu, že je to způsobené pozitivním CMV.

Přiznám se, že mně není úplně jasné, co CMV způsobuje a co se bude tedy se synem dál dít v souvislosti s těmi uzlinami. Dnes je to šest týdnů, uzliny jsou pořád stejné a dnes se mně i zdá, že se jedna uzlina o něco i zvětšila.

Děkuji moc za odpvěď, Z.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 25.09.10

Dobrý den,

CMV a stejně tak další podobné viry z této skupiny mají vlastnost perzistovat v organismu. Na příčinu zvětšených uzlin si z tohoto netroufám soudit. Je možné, že se o to zasloužily neštovice.

Ať se synovi brzy uleví.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.