Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Modřiny na nohách

IVANSKO se ptá 27.07.10

Dobrý večer,

prosím, mohli byste mi poradit, co dělat, když se mi dělají modřiny na dolních končetinách? Mám systémové onemocnění pojiva (lék Medrol beru už 3 roky). V nohách mám často nepříjemné záškuby. Když je hodně teplo, jsou nateklé, levou více. Necítím se moc dobře, často mám sucho v ústech, bolesti hlavy až píchání, pocit na omdlení a bohužel kolísavý krevní tlak.

Je mi 48 let. Může se jednat o přechod, přestože jsem byla v roce 1993 operována a byly mi odebrány vaječníky (děloha ponechána)?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 25.09.10

Dobrý den,

definice klimakteria dle lékařského slovníku Maxdorf: klimakterium klimax – přechod. Období života, v němž postupně vyhasíná aktivita ženských pohlavních orgánů a v němž dochází k výrazným hormonálním změnám, které jsou provázeny poklesem tvorby pohlavních hormonů. Ve vaječnících postupně přestávají vyzrávat vajíčka, menstruační krvácení se stává nepravidelným, až zcela ustane menopauza. Žena přestává být plodnou. Změny jsou doprovázeny dalšími příznaky, zejm. vegetativními návaly, pocení, bušení srdce, trávicí obtíže aj. a psychickými deprese, podrážděnost atd.. Zároveň se v tomto období častěji projevují či začínají některé choroby, např. některé formy revmatismu revmatoidní artritida, osteoporóza aj. Po k. též stoupá výskyt srdečních a cévních chorob, které jsou v produktivním věku u žen podstatně méně časté než u mužů souvisí to s určitou ochranou organismu ženskými pohlavními hormony. K. nastává zhruba mezi 45. až 55. rokem, ale existují značné odchylky. K předčasnému k. dochází též po chirurgickém odstranění obou vaječníků. V některých případech se chybějící hormony estrogeny podávají v lékových formách HRT, ERT řec. klimakter stupeň, z klimax žebřík; přeneseně „sestup ke stáří“. Z tohoto je jasně patrné že se u Vás nejedná zcela jistě o přechod jako takový. Modřiny mohou být způsobeny právě onemocněním pojiva.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.