Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Chronická žilní nedostatečnost

Vojtěch se ptá 02.05.10

Hezký den,

obracím se na Vás s žádostí o radu. Už asi rok mě trápí bolesti a změna barvy dolních končetin. Řekl bych, že je to přesně v místech, kde nosím ponožky, končí to okrajem nad kterým už je vše OK. Nosím ale zdravotní ponožky s vaflovým lemem, které neškrtí. Pokud sedím či stojím, noha je modrá či šedá jakoby byla mrtvá. Tato místa jsou bez ochlupení, reakce na dotyky, chlad a teplo jsou (vzhledem ke zdravotnímu postižení) snížené.

Pokud ležím, veškeré problémy po chvíli odezní a nohy vypadají normálně. Bolesti cítím nejvíce v oblasti nártu a kotníku a v oblasti třísel - tam je ovšem barva normální. Za celou dobu jsem absolvoval mnoho vyšetření - ischemie dolních končetin vyloučena, neuropatie taktéž, na interně a chirurgii rovněž nic nenašli. Podstoupil jsem vyšetření na doppleru, CT, nikde vesměs nic vážného. Na cévní poradně mi naposledy sdělili, že problém může být v žilní nedostatečnosti a že je vesměs kosmetického rázu. Vzhledem k mému vrozenému zdravotnímu postižení je to prý víceméně normální (fakt, že jsem tímto ještě před rokem netrpěl je mi záhadou).

I přesto mě to dosti děsí, protože nemyslím, že to je normální. Jsem abstinent, nekuřák (skončil jsem před měsícem, dříve jsem kouřil pět let tak 5-10 cigaret denně), mám spíše podváhu. Jediným úskalím může být sedavý životní styl, kdy jsem mnoho hodin u počítače.

V čem myslíte, že by mohly mé zdravotní potíže spočívat a na jaké lékařské pracoviště bych se mohl obrátit?

Děkuji Vám za radu a přeji hezký den, Vojtěch.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 28.06.10

Dobry den Vojtechu,

mne se zda, ze Vase problemy by mohly byti zpusobeny zilni nedostatecnosti. Sedavy zpusobob zamestnani. Fakt ze, se Vas problem lepsi v leze je take podezrely. Mel by jste jiste provadet radnou prevenci, ktera spociva v noseni elastickych puncoch a pravidelnem cviceni. Bylo by vhodne zilni insuficienci potvrdit nebo vyloucit. Myslim ale, ze vysetreni i cevniho lekare by melo tento problem objasnit.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.