Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bolesti při přijímání potravy

Jana Profousová se ptá 10.03.10

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu a pomoc. Můj tchán je 11 měsíců po operaci rakoviny jícnu s následnou léčbou chemoterapií a ozařování. Nyní se mu stále špatně polyká a zvrátí jídlo, které stěží spolkne a po úvahách a různých vyšetření zjistili, že se mu opět objevily ty samé problémy, že mu opět v krku srůstá ten nádor, který se nepodařil zcela zneškodnit a vzhledem k tomu, že zhubl o 15kg (nyní váží 49kg), operace nepřipadá v úvahu a je hospitalizován v nemocnici.

Nepobírá stravu, má jen výživu a zavedenou jakousi hadičku do břicha na přijetí potravy ve formě tekutiny v podobě Nutrilonu, ale bohužel mu z břicha ta tekutina vytéká a lékaři si nevědí rady. Nejde mu to nijak zastavit, jen pozastavit a teď do toho dostal infekci, tudíž je na antibiotikách a lékaři se nám nechtějí nějak moc s ničím svěřovat, máme prý jen čekat. Přemýšleli o nějakém jakémsi zaškrcení té trubičky, která přivádí potravu, ale prý to taky nějak nepůjde.

Nevíme tedy, na čem jsme, tak Vás tímto žádám o nějaké podrobnější vysvětlení nebo o pomoc, kam se obrátit nebo co od tohohle problému můžeme očekávat.

Děkuji mnohokrát za radu, pomoc, s pozdravem, P.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 17.09.10

Dobrý den Jano,

u těchto pacientů se ještě někdy provádí zákrok pomoci tzv. obdukovaných stentů. Je to prakticky drátěná trubička, která se zavede do jícnu. Jedná se o terminální pomoc, ke které se uchylujeme abychom pacientovi pomohli ulehčit příjem potravy. Zkuste se obrátit na gastroenterologa.
Držím Vaší rodině palce.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.