Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Aneurysma mozku - operace

Rosťa se ptá 28.04.10

Dobrý den.

Mám diagnózu I671 1.dx. Je mě 42 let. Nález z MDCTAG mozkových tepen - 75ml Iomeron 400 iv bez reakce - akutně. Magistrální tepny mozkové bez patologických změn. Na pravé ACI po výstupu z canalis caroticus je patrno aneurysma asi 5,5 mm velké v průměru, krček 70%. Kontrolní DSA a ošetření aneurysmatu ACI objednáno za 4 měsíce.

Mám na Vás prosbu, jestli mě text výše můžete přeložit tak, abych věděl co znamenají všechny ty zkratky a latinské názvy. Prostě abych to přečetl a věděl, o co jde.

Dále bych měl pár otázek:
1. O jakou operaci jde?
2. Jak dlouho trvá operace a jak probíhá?
3. Jak moc je operace nebezpečná?
4. Jak dlouho trvá hospitalizace?
5. Co mě čeká, když na operaci nepůjdu?
6. Mám jít na tu operaci teď nebo můžu později?

Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Rostislav

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 28.04.10

Dobry den Rosto,

I671 je ciselna zkratka Vasi diagnozy. Zkratka dx. znamena prava strana. MDCTAG, iomeron znamena, ze Vam bylo provedeno rentgen kontrastni vysetreni mozkovych tepen. Byla Vam tedy vstriknuta rentgen kontrastni latka a na rtg kamere se sledovala jeji distribuce v mozkovem recisti. Hlavni mozkove tepny jsou bez postizeni, coz je dobre. Na prave krkavici je rozsireni tepny na 5,5 mm. Krcek kterym usti normalni pruchod cevy do onoho rozsireni je asi 70 procent sire. Za 4 mesice pujdete na kontrolni rentgen kontrastni vysetreni a rovnez Vam opravi ono rozsireni - aneurysma.
K otazkam: jde o operaci, kdy se cevni rozsireni vyplni specialnim materialem. Operace se provadi z maleho rezu nad privodnou cevou a nasledne se vse deje uvnitr cevy. Po predoperacnim vysetreni budete hospitalizovan a pripraven k operaci. Operace probehne v celkove anestezii. Lekar provede maly rez nad privodnou cevou, kudy bude do cevy pronikat specialnimi nastroji. Existuji vsak dalsi modifikace. Kazda operace je nebezpecna a take u kazde operace se musi lekar rozhodnout jestli je riziko operace mensi nez stav bez operace. Zde je riziko operace mnohokrat mensi, nez kdyby jste zustal bez operace. Indikace je tedy jasna a neda se o ni mnoho debatovat. Nebezpeci, ktere by mohlo hrozit jestlize se rozhodnete nedat se operovat je velke. Hospitalizovan budete okolo 6ti dnu. Pokud na operaci nepujdete, muze se stat ze vydut praskne. V lepsim pripade Vam to nemusi ublizit, v horsim muzete ochrnout, prestat mluvit nebo i zemrit. Lekari Vam naplanovali osetreni za 4 mesice a vydut kterou mate neni velka. Je tedy cas a nemusite se zbytecne znepokojovat. V tomto smeru bych se opravdu spolehnul na lekare. Casove planovani se deje podle klinickych nalezu a rtg vysetreni. Jestlize rekne lekar z oboru, ze muzete pul roku pockat, neni duvod mu neverit.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.