Amniocentéza - riziko
Dobrý den,
jsem v 16. týdnu těhotenství a NT vyšetření mi dopadlo s velmi dobrým výsledkem. Ovšem až nyní jsem se dozvěděla o přítomnosti možné genetické vady v rodinné historii - můj bratranec (syn sestry ze strany matky) zemřel ve dvou letech na srdeční chorobu při trisomii, prý zřejmě Edwardsově syndromu.
Lékařka nám po zjištění této skutečnosti nabídla dvě možnosti - jít na genetické vyšetření rodičů (prý s 95% pravděpodobností) anebo jít přímo na amniocentézu (s 99% pravděpodobností).
Můj muž má ovšem velký strach z udávané potratovosti při amniocentéze a nejraději by pouze test nás dvou - já osobně bych měla větší klid při odběru plodové vody a vyšší jistotě výsledku.
Je prosím možné nějak číselně vyjádřit, jakým genetickým rizikem či jakou pravděpodobností je náš plod ohrožen, když měl Edwardsův syndrom můj bratranec? Zbytek rodiny je zcela zdráv. Velmi by nám to pomohlo při rozhodování zda podstoupit rizikovost amniocentézy či nikoli.
Děkuji a s pozdravy, Darina F.

Dobrý den Darino,
amniocentéza má svá riziko. Udává se v rozmezí 0,5 - 1%. Čili jedno těhotenství ze sta. Pokud převáží toto riziko nad výtěžností neprovádí se. Pokud je tomu naopak je amniocentéza zcela indikována. K přenosu Edwardsova syndromu dochází často mezigeneračně. V tomto případě Vám doporučuji setkání s klinickým genetik. Není zodpovědné házet čísly jen tak od pasu. Ať se rozhodnete jakkoliv, věřím, že správně. Samozřejmě amniocentéza přináší velmi dobré informace.
S pozdravem.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.
© 2021 Vitalion.cz, Napište nám | Podmínky užití | Poučení OOU | Reklama | Mapa webu
Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.