Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Alternativa Xyzalu při chronické kopřivce

martin-mvd se ptá 29.09.11

Dobrý den,

je mi 44, aktivně sportuji. V lednu 2010 jsem prošel nevysvětlenenou trombózou lýtka s masivní plicní embolií, léčba již zdárně ukončena (po 17 měsících Warfarinem). Letos koncem zimy se mi objevily poprvé otoky (ruce, nohy, rty, penis), kterým předcházelo svědění a červené fleky (ruce, břicho, záda, zadek, atd…) plus bolest žaludku, po třech dnech vše zmizelo. Asi po měsíci znova, pak se interval zkracoval.

V červnu jsem nasadil přísnou dietu a vyšetření krve na alergologii, pouze reakce na pyly, předepsán Xyzal jednou denně a Prednison v případě šoku. Zpočátku moc nepomohl. Na gastroskopii nález na dvanácterníku, nepříliš rozsáhlý, ale zřejmě chronický, předepsán Ortanol jeden denně. Dále od června akupunktura (posilování slabé dráhy ledvin), stav se od srpna výrazně zlepšil, otoky zmizely, pouze občas (2-3× týdně) fleky (bez svědění). Dietu jsem proto trochu rozvolnil, ale ne nějak zásadně. Několikrát jsem pak zkusil vysadit Xyzal, vždy třetí den fleky a otoky.

Momentálně mám Xyzal opět vysazen, otoky se objevily druhý den - jeden menší na ruce a následný den velmi rozsáhlé po celém těle (nejhorší kolem pusy a penis). Xyzal jsem se tentokrát rozhodl nevzít a sledovat, na co vlastně reaguji (zatím nemám tušení, reakce přichází až po několika hodinách), vysadil jsem tedy jídlo, pouze piji hodně vody. Ty otoky přicházejí tak, že brzy ráno (4 - 5) mě vzbudí svědění rukou a pak postupně začnou otékat rty, prsty, šlapky. Většinou otok mizí po 24 hodinách, kolem pusy déle.

Xyzal bych dlouhodobě brát nechtěl kvůli ledvinám, existuje nějaká alternativní léčba?

Děkuji

Váš Lékárník odpovídá 30.09.11

Dobrý den,

podle toho co píšete, je opravdu potřeba kozultovat Váš stav s lékařem, což děláte a to je dobře. Aby to mělo správný efekt, je potřeba také dodržovat jeho ordinaci a předepsané léky užívat.
Co se Xyzalu týče, je to moderní varianta klasického léku na alergii. Alergici jej běžně a bez problémů užívají po celé období, kdy potřebují alergii tlumit. Xyzal nepatří mezi léky, které by Vaše ledviny nějak zvláště zatěžovaly. Ostatní léky v proti alergii jsou velmi podobné. Podle toho co píšete, nějaký přípravek na alergii prát potřebujete a jen těžko budete hledat něco šetrnějšího. Pokud nechcete zbytečně zatěžovat játra, nepijte na xyzal alkohol.

S pozdravem,

Mgr. Jiří Palička

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.