Špatné trávení

10.06.15 | autor redakce

Máte potíže s trávením a nechcete řešit své trápení pomocí klasické medicíny? Trávicí potíže postihují zejména v dospělosti a v seniorském věku spoustu lidí. Každému z nás se někdy stalo, že snědl něco špatného a jeho tělu nevhodná potrava moc „nesedla“.

Příčin špatného trávení může být mnoho, primární nemusí být vždy jen nevhodný jídelníček, ale třeba stres nebo nedostatek pohybu. Většina z nás, je-li ve stresu, má velmi špatné stravovací návyky. Buď nejí téměř vůbec, nebo se naopak „přecpává“ a jí příliš. Ani jedna cesta není správná. Neznámá vám jistě nebude ani reakce organismu, resp. trávicího ústrojí, na různé akutní stresy. Mně se například nedávno sevřel žaludek ve chvíli, kdy se naše dítka začala již poněkolikáté za sebou dohadovat. Jelikož se tato situace opakovala za poslední týdny již po několikáté, dostala jsem se do stavu, kdy ve mně jakékoli další „pošťuchování“ vyvolalo stres a s tím spojené trávící obtíže. Na jednu stranu si možná řeknete: „Trocha stresu neuškodí, aspoň zhubnu“…realita je však taková, že stresem shozená kila se vrací velmi rychle a v minimálně stejném množství. Pokud se tedy necítíte v pohodě a vnímáte, že vaše tělo nepřijímá potravu, jak má, zamyslete se nad příčinou tohoto stavu a snažte se onu příčinu zneškodnit.

Pokud jste staří a potýkáte se se samotou a opuštěním, snažte si vyhledat nějakou aktivitu, která vás postaví „na nohy“. V dnešní době je spousta možností, které se seniorům nabízejí. Například Nadace manželů Livie a Václava Klausových pořádá již několik let projekt „Senioři komunikují“ a tím dává příležitost lidem z různých koutů naší republiky, naučit se pracovat na počítači, s mobilním telefonem, platební kartou…a neméně tak k integraci s druhými lidmi v seniorském věku. Takovýchto projektů a mnoho podobných je dnes spousta, jde jen o to správně hledat. Požádejte někoho blízkého z rodiny, nebo souseda, aby vám s hledáním pomohl. Cest, jak se dostat z osamělosti je spousta, jen je třeba se zvednout a pokusit se je „uchopit“. Předejdete tak tomu, aby váš žaludek řídil stres.

Špatné trávení souvisí i s obranyschopností našeho organismu. Pokud není náš imunitní systém zcela v pořádku, ani naše trávení nebude zcela v rovnováze.

Zapomenout však nesmíme ani na zcela nejčastější příčinu potíží s trávením, tj. když sníme něco „těžkého“ či špatně stravitelného. Co třeba topinky s česnekem? Nebo houbové rizoto? A co smaženice? Avšak i zdánlivě lehce stravitelná jídla nám nemusí úplně sednout.

Nabízíme vám několik praktických rad, jak trávicím potížím co nejlépe předejít:

  1. pravidelném stravovacím režimu toho bylo napsáno již tolik, že snad není ani nutné se o této velké pravdě zmiňovat. Když budete jíst menší porce v častějších intervalech, bude vám váš žaludek zaručeně „vděčný“.
  2. Nejezte rychle! Nejenže platí, že bychom měli jíst méně a častěji, ale také pomaleji. Jak si asi myslíte, že zareaguje váš organismus, když do něj bleskově nahážete hromadu jídla? No, nic příjemného to asi nebude…
  3. Pokud je to jen trochu možné, po jídle pár minut odpočívejte. Vezměte si noviny, svou oblíbenou knížku, křížovky nebo sudoku, pohodlně se usaďte do křesla a udělejte si pauzu. Váš žaludek tak jídlo snadněji stráví.
  4. Nekuřte, nepijte alkohol a omezte pití kávy.
  5. Uvařte si „čaj na podporu trávení“: 5 lžic heřmánku pravého, 5 lžic meduňky lékařské, 5 lžic máty peprné, 5 lžic semen fenyklu, 5 lžic bobulí borůvky. Na jeden šálek dejte 1 lžičku směsi, zalijte vroucí vodou a 10 minut louhujte. Pijte vždy po jídle.
  6. Vyzkoušejte homeopatické léky:

Gastrocynesine – pomůže při pálení žáhy, při pocitu těžkého žaludku. Jedná se o polykomponentní homeopatický lék. Tablety nechte zvolna rozpustit v ústech 15 minut před jídlem. V případě potřeby zopakovat i po jídle a večer před spaním.

Nux vomica 9 CH – je výborným lékem na jakoukoli zátěž žaludku, vhodný rovněž jako detox při nadměrném užívání léků

Lycopodium 9 CH – pomůže při zácpě či nechutenství. Pokud můžete sníst jen malé množství jídla, hubnete, bolí vás z hladu hlava, trápí vás větry, potíže se zhoršují odpoledne po 16.hodině nebo máte-li špatný pitný režim

China 9 CH – lék vhodný při nedostatečném pocitu žízně. Cítíte-li větry v „celém břiše“, tzn. pokud máte pocit nafouklého břicha chvíli - po jídle, jste snadno unavitelní. Tento lék pomůže i při každé ztrátě tekutin (jakékoliv pocení - i při horečce, zvracení, průjem)

Chelidonium 9 CH – máte-li problém s trávením tučných jídel, trápí-li vás žlučníkové potíže, bolest nebo pocit tíhy v pravém podžebří, někdy vystřelující pod pravou lopatku. Pokud se potíže zhoršují po kávě, česneku či topinkách, nebo při rozčílení. Tento lék je dobré brát i preventivně – dokáže vyčistit žlučník a žlučové cesty.
Podávejte před jídlem a po jídle. Můžete si tak občas dát i to, co hůře snášíte (např. jahody).

Carduus marianus 9 CH (Ostropestřec marijánský) – lék vhodný na vyčištění a regeneraci jater a žlučových cest. Je výborný při zvýšených jaterních testech, např. po žloutence, po lékovém postižení jaterní tkáně (v kombinaci s lékem Phosphorus 9 CH).

Všechny výše uvedené léky užívejte podle stavu – 2× denně 5 granulí. Všechny uvedené léky lze užívat i dlouhodobě.

Pokud vaše potíže přetrvávají, konzultujte váš stav s lékařem, odborníkem v homeopatii.

Lucie Nestrašilová
Šéfredaktorka
Svět homeopatie.cz

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.