Pomoc při nadýmání

15.10.15 | autor redakce

Když slyším slovo nadýmání, vybaví se mi automaticky známá televizní scénka z prostředí ordinace: „Pane doktore, mám nadýmání.“ – „Když máte na dýmání, tak dýmejte.“

Ve skutečném životě však nadýmání vnímáme spíš jako obtěžující záležitost, které se každý, koho postihne, snaží co nejrychleji zbavit.

K vyloučení nějaké závažnější příčiny způsobující nadýmání je nutné provést základní laboratorní vyšetření, vyšetření ultrazvukem, endoskopii (při podezření na možnou organickou příčinu) a rentgen břicha, který ukáže průchodnost trávicí trubice a vyloučí možné proděravění střeva. Pro zlepšení stavu jsou zásadní režimová a dietní opatření, která v kombinaci s homeopatiky pomohou stav zlepšit až zcela normalizovat.

Z dietních opatření je vhodné vyloučit luštěniny, cibuli, zelí, kapustu, ořechy, všechny potenciální alergeny. Je třeba dát pozor i na aditiva, barviva a aromata (zpomalují a zhoršují trávení). Při vaření je vhodné používat koření jako kmín, anýz, majoránka, kopr, saturejka, tymián, heřmánek, zázvor a máta.

NAŠE HOMEOPATICKÉ TIPY:

  • Jedním ze základních léků funkčních zažívacích obtíží je Nux vomica. Je to lék vhodný pro pacienta přepracovaného, přecitlivělého, často s velkou zodpovědností, který si stěžuje na pocit tíhy v žaludku a na nadýmání spojené s nevolností. Bolesti se objevují již během jídla. Pacient žije v rychlém tempu a často používá nadměrné množství stimulujících prostředků (káva, vitaminové preparáty, alkohol aj.). Jeho stav se zhoršuje ráno, po jídle, vlivem chladu, průvanem a větším stresem. Lék podáváme v ředění 15 CH, 3× denně 5 granulí.
  • Jestliže trpíte nadýmáním a po každém jídle máte pocit, že ve vašem břichu roste „balon“, vyzkoušejte lék China. Pacient, který lék potřebuje, si stěžuje na nafouklé, rozepjaté břicho a říhání nebo odchod plynů mu neuleví. Často mívá problémy se žlučníkem, trpí na žlučníkové koliky nebo průjem, který bývá zvláště po ovoci, ale také po mléce nebo po tuku. Může mít i pocit hořké chuti v ústech. Pacient často málo pije a špatně zvládá ztráty tekutin. Lék podáváme v ředění 9 CH 3× denně 5 granulí.
  • Plynatost, která je pociťována i po snězení malého množství jídla, je spojená s nafouklým břichem pod pupkem a s pálením žáhy, pomůže vyřešit lék Lycopodium 9 CH, 3× denně 5 granulí. Stav pacienta se nezlepší ani po odchodu plynů. Mají nedostatečné trávení, křeče v břiše a navzdory velkému hladu jsou sytí už po malém množství jídla nebo pití, silné větry jsou doprovázeny bublavými zvuky v břiše. Jejich stav se zhoršuje pozdě odpoledne, kolem 17. hodiny, a teplem, zlepšuje se naopak na čerstvém vzduchu a chladem. Tito pacienti jsou hodně vybíraví v jídle a špatně tráví některé druhy potravin například cibuli, kterou z jídla vybírají.
  • Carbo vegetabilis je lékem nadýmání, které se zlepšuje říháním. V podstatě každé jídlo vyvolává nadýmání, pacient má pálivé pocity v žaludku a chuť na slaná, kyselá, někdy i sladká jídla a na kávu. Má odpor k masu a mléku. V popředí je nedostatečné trávení, křeče v břiše, říhání, nepříjemně páchnoucí časté větry, škytavka zhoršená večer, v noci a vlhkým teplým vzduchem. Zlepšení přichází na čerstvém vzduchu, chladem. Tučná jídla a mléko zesilují potíže. Pacient je celkově pomalý, lhostejný, občas podrážděný, má kolísavou náladu. Lék podáváme v ředění 9 CH, 3−4× denně 5 granulí.

Zažívací potíže přivádějí do ordinací homeopatických lékařů řadu pacientů, protože pomocí klasické medicíny je nelze vždy efektivně léčit. Existuje mnoho dalších homeopatických léků, které mohou v těchto případech pomoci. Pokud jste ve výčtu léků nenašli ten, který je podobný vašim obtížím, navštivte lékaře homeopata, který vybere lék po podrobném vyšetření cíleně.

Lucie Nestrašilová
Šéfredaktorka
Svethomeopatie.cz

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.