Jarní únava

16.03.15 | autor redakce

Cítíte se s blížícím se jarem unavení, bez energie, vyčerpaní psychicky i fyzicky? Pak nejspíš trpíte jarní únavou. Není to nic neobvyklého. Tento stav souvisí s nedostatkem vitamínů a pohybu během zimních měsíců a samozřejmě i slunečního svitu. Dá se mu ale do určité míry předcházet, případně potíže eliminovat.

Jaro je dobrou příležitostí k tomu, abychom se zbavili všech zlozvyků, jež nás po zdravotní stránce ohrožují. Patří sem nadměrná konzumace alkoholu, kouření, málo pohybu a spousta stresu. Mimochodem, věděli jste, že cigarety zvyšují krevní tlak a snižují hodnotu dobrého cholesterolu? Přispívají totiž k onemocnění srdce, riziku infarktu a výskytu krevních sraženin. Pokud jde o alkohol, sklenička piva nebo vína po obědě či večeři vám neublíží, naopak může pomoci pokrm lépe strávit. Právě jedna sklenka je obecná míra, kterou byste ale neměli překračovat.

Na jarní únavě se nemalým dílem podílí i stres. Je dobré si uvědomit, že díky němu, ale i dalším okolnostem (nevhodné stravování, prostředí, apod.) probíhají v těle nezdravé procesy, na jejichž likvidaci právě v tomto období už tělo nestačí a dochází k oslabení imunitního systému.

Posledním dílkem skládanky jarní únavy je pak nedostatek pohybu a špatná životospráva.

Co s tím?

Začít můžete například doplňováním vitamínů a minerálů, kterých má tělo po zimě nedostatek a jsou důležité pro správné fungování všech procesů v těle. Hodit se budou vitaminy C a E, ale také hořčík a B-komplex. Ty najdete například v kvasnicích, luštěninách (vitaminy skupiny B), patří sem i soja, špenát (hořčík), slunečnicová, lněná a sezamová semínka, zelené bylinky (vitamin C, ale i další látky podle typu rostliny).

Odlehčete jídelníček. Místo červeného masa zařadíte drůbež (bio), ryby a více čerstvé jarní zeleniny. Vhodné je zařadit i pročišťovací čaje z bylinek, tužebníku, břízy, jetele.

Své místo má při jarní únavě i homeopatie. Ideální je poradit se s lékařem, odborníkem v homeopatii, který vám vybere konstituční lék, tedy lék na míru. Svého lékaře můžete najít na webu svethomeopatie.cz. Každopádně homeopatie vám pomůže lépe nastavit metabolismus, vyrovnat se se změnami počasí a nastartují ozdravnou kúru.

Náš tip: pokud u vás převládá psychická únava s pobolíváním hlavy a nespavostí, máte unavené oči, jste přecitlivělí na hluk a na nic se nemůžete pořádně soustředit, vyzkoušejte Kalium phosporicum. Během několika dnů se vám vrátí přirozená činorodost.

V březnu, tedy v době finalizace daňových přiznání je psychické vyčerpání na místě. Jste-li unaveni po nadměrné psychické zátěži vyzkoušejte Phosphoricum acidum. Lék je vhodný i pro pacienty, kteří prošli velkým citovým traumatem (např. rozvod, smrt blízkého člověka).

Lucie Nestrašilová
Šéfredaktorka
Svět homeopatie.cz

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.