Chřipka a nachlazení

19.09.12 | autor MUDr. Michal Frelich

odborný editor MUDr. Tomáš Janíček

Nejčastějšími onemocněními chladných podzimních a zimních měsíců jsou bezesporu infekce horních cest dýchacích – akutní respirační infekce či katary – názvů může být více, nicméně lze hovořit zjednodušeně o chřipce či chřipce podobných virózách.

Pro začátek si řekněme několik základních léčebných či preventivních opatření při léčbě chřipky. Základní podmínkou je odpočinek a přísně klidový režim – virus chřipky silně oslabuje organizmus člověka a další zatěžování těla fyzickou či psychickou aktivitou by mohlo vést až ke komplikacím onemocnění! Klasickým příznakem chřipky a jiných viróz je horečka a s ní spojené více či méně patrné pocení. Základním problémem je ztráta značného množství tekutin, která ohrožuje zejména malé děti a staré osoby. Pravidelný pitný režim vody či čaje je proto dalším základním opatřením. K těmto opatřením můžeme přidat některé ze symptomatických léčiv - ať už těch klasických léků či homeopatik.

Pro maximální účinek homeopatické léčby je nezbytné, aby byla podána včas - tedy při prvních příznacích chřipky – únavě, bolesti hlavy, kašli, zvýšené teplotě – homeopatickým lékem číslo jedna v prevenci a léčbě chřipky je Oscillococcinum. První tubu je vhodné užít ihned, posléze po jedné tubě 3× denně. Tuto léčbu podáváme 3-4 dny.

Při prudkém nástupu chřipky, která pacienta přepadne takřka z pocitu plného zdraví – s prudkou horečkou, nejčastěji v noci – přidáváme k léku Oscillococcinum další homeopatikum a to:

  1. Aconitum 15CH: nejvhodnější pro pacienta s prudkou horečkou a suchou horkou kůží – tedy pro pacienta, který se přes svou horečku příliš nepotí
  1. Belladonna 15CH: je naopak plně indikována u pacienta, který je stižen vysokou horečkou, která je doprovázena výrazným pocením, pacient má typicky lesklé oči, je přecitlivělý na hluk a světlo. Oba tyto léky při akutním začátku chřipky podáváme ve velkých dávkách, a to až 5 granulí po 1-2 hodinách do doby, kdy se pacient začne cítit lépe, posléze dávkování postupně snižujeme.
  1. Ferrum phosphoricum 15CH: tento lék je plně indikován u pozvolnějšího začátku chřipky s pouze mírně zvýšenou teplotou, a v klinickém obraze převažuje spíše rýma, suchý dráždivý kašel. Dávkování je rovněž mírnější, a to 5 granulí 3-5× denně.

Výše zmíněná léčba může, a to zejména při včasném zahájení, výrazně zpomalit či dokonce zastavit vývoj chřipky. Pacientovi se samozřejmě výrazně uleví. Ve fázi, kdy je chřipka již plně rozvinutá, můžeme docílit úlevy od příznaků chřipky těmito homeopatickými přípravky:

  1. Bryonia alba: je základním homeopatickým lékem pro vysoké horečky, které jsou provázeny intenzivním pocením, a tedy ztrátou značného množství tekutin, proto je nutné zvýšeně pít.
  1. Rhus toxicodendron: podává se u pacientů s horečnatým chřipkovitým onemocněním, kdy je pacient neklidný, neustále se převaluje na lůžku – další indikací k podání tohoto homeopatického přípravku při chřipce je výsev oparu.
  1. Gelsemium sempervirens: toto homeopatikum nachází uplatnění zejména u schvácených pacientů, kteří jsou ospalí, otupělí, trpí celkovým pocitem nevůle apod.
  1. Eupatorium perfoliatum: velká část pacientů si během chřipky stěžuje zejména na velké bolesti svalů a kloubů. Právě pro ně je určeno toto homeopatikum.

Dávkování těchto homeopatik je 5 granulí po 2-3 hodinách, s ústupem obtíží dávky vhodně snižujeme.

Závěrem je možné říci, že základním přístupem k léčbě je absolutní fyzický a psychický klid, dostatek tekutin, a ve zmírnění obtíží nám může pomoci celá řada homeopatických přípravků, které vybíráme buď dle odborníka na homeopatii či dle klinických příznaků, které nejvíce při onemocnění na sobě pozorujeme.

Jak posílit imunitu před zimou?

Všichni to jistě dobře známe, s nástupem chladného počasí spousta z nás onemocní nachlazením, chřipkou, bolestí v krku, kašlem atd. Lze se těmto obtížím vyhnout? Úplně se jim vyhnout samozřejmě zcela nelze, ale určitě lze omezit jejich výskyt na minimum. Základním prvkem je neustálé a systematické posilování imunity a odolnosti organizmu proti nemocem. Mnohými zavrhovaný, avšak velmi účinný způsob posílení obranyschopnosti organizmu je otužování. Otužovaní můžeme provádět sprchami stále chladnější vodou - postupujeme postupně a mírně snižujeme teplotu vody – to vše s ohledem na náš aktuální zdravotní stav. Zejména u starších nemocných lidí je vhodné se před zahájením pravidelného otužování poradit se svým ošetřujícím lékařem, který vhodnost otužování posoudí individuálně pro konkrétního pacienta.

Imunitní systém můžeme s určitou nadsázkou považovat za jakési zrcadlo našeho zdravotního stavu – tedy ve zdravém těle zdravý a silný imunitní systém, který je schopen potlačit celou řadu onemocnění tak, že se vůbec neprojeví, a pokud se projeví, průběh infekce je rychlý a mírný. To by bylo jistě snem každého z nás, ale jak toho docílit? Základem je předpoklad zdravého životního stylu a důsledná péče o své zdraví, a to jak fyzické, tak psychické. Nemoc v moderní medicíně dávno neznamená pouhou nepřítomnost nemoci, ale je zde kladen důraz na fyzickou, psychickou a sociální pohodu jako výraz biopsychosociálního modelu člověka a náhledu na jeho zdraví. O tom, jak pečovat o své zdraví toho bylo a jistě ještě bude napsáno mnoho, ve shrnutí: nezbytné je udržovat si optimální tělesnou hmotnost a neustále zvyšovat svou fyzickou kondici sportováním. Neméně důležitá je regenerace a odpočinek, tedy pravidelný a kvalitní spánek. Další podmínkou je samozřejmě kvalitní výživa.

Jednoznačně nejlepším homeopatikem v prevenci a léčbě chřipky a nachlazení, potažmo na posílení imunity je Oscillococcinum v dávce 1× týdně 1 tubu. Mimo něj můžeme použít vitaminové doplňky k doplnění případného nedostatečného příjmu vitaminu v potravě.

Nástup dětí do školy a problémy s ním spojené

Září je měsícem návratu dětí do školních lavic. Tento návrat po prázdninách může být spojen s celou řadou problémů: zejména problémů s dětskou psychikou, která se může projevovat zcela konkrétním organickým onemocněním např.: bolestí břicha, únavou, poruchami koncentrace apod. Problémů může být celá řada a homeopatická léčba může od celé řady z nich pomoci. Navíc je pro děti zcela bezpečná a nikterak nezatěžuje jejich organismus. Lze ji tedy jen doporučit.

Na začátek této problematiky můžeme zařadit zvláštní skupinu dětí: a to děti, které se vrcholově věnují nějakému sportu. Těch neustále přibývá. Děti trénují mnoho hodin denně, často dvoufázově. Základním problémem je velká únava těchto dětí, která do značné míry ovlivňuje jejich školní docházku či učení. Těmto dětem můžeme podávat univerzální homeopatický lék všech sportovců Arnica montana v ředění 9CH a v dávce 5 granulí. Toto homeopatikum pomáhá organismu rychleji a lépe regenerovat, má hojivé, protizánětlivé účinky a obecně umožňuje dítěti lépe snášet extrémní fyzickou zátěž, kterou vrcholový sport bezesporu je.

Dítě může ve škole být unavené, může být přetížené učením, zejména vrací-li se do školních lavic po letních prázdninách, kdy tělo a mysl zcela odvykne pobytu ve škole a učení. Při těchto obtížích můžeme sáhnout po některém z vhodných homeopatik: únavu ve škole zmírníme pravidelným režimem, péčí o to, aby dítě chodilo spát včas a pravidelně ve stejnou dobu. Pokud únavnost dítěte přetrvává, můžeme sáhnout po homeopatiku Kalium phosphoricum 9CH, a to v dávkování 2× denně po 5 granulích. Pokud obtíže přetrvávají či mají naopak tendenci se neustále zhoršovat, příliš neotálejme s návštěvou dětského lékaře. Únavnost, zejména trvající dlouhou dobu, a která nemá konkrétní objasnitelnou příčinu, může být průvodním příznakem vážného onemocnění.

Dítě, které špatně snáší začátek školního roku, může představovat pro rodiče rovněž zapeklitý problém. Bývá přetížené učením a opětovným pravidelným režimem, je unavené, nesoustředěné a neklidné. Účinnou pomoc může přinést homeopatikum Zincum metallicum, a to v dávkování po 5 granulích 2× či 3× denně. Některé děti na nápor ve škole reagují určitým útlumem myšlení a pozornosti, které jsou klíčové pro úspěšný proces učení. U takových to dětí je postižena rovněž paměť. Vytváří se zde jakýsi bludný kruh: dítě nezvládá školní povinnosti, je unavené a klesá úroveň myšlení a pozornosti, zhoršuje se paměť a tím i celková školní výkonnost, která učení činí daleko namáhavějším a zdlouhavějším, a dítě tak ve škole přestává stíhat čím dál více. V tomto případě je lékem volby homeopatikum Baryta carbonica 9CH v dávkování obdobném jako výše uvedené homeopatikum.

Pro úplnost si ještě řekněme o problematice bolestí hlavy, břicha a růstových bolestí dolních končetin. Společné mají zejména to, že tyto obtíže mají často tzv. psychickou nadstavbu – tedy jsou spouštěny či zhoršovány stresem. Typickou stresovou situací pro dítě je škola a povinnosti s ní spojené, proto mohou tyto obtíže být výraznější při nástupu do školy či v obdobích před vysvědčením. Bolesti hlavy a růstové bolesti nohou mohou být úspěšně léčeny homeopatikem Calcarea phosphorica 15 CH. Časté a zhoršující se bolesti hlavy není však vhodné podceňovat a navštívit dětského lékaře či neurologa. Lékaře vyhledáme co nejdříve, objevují-li se bolesti ráno po probuzení, je-li bolest hlavy doprovázena zvracením apod.

Bolest břicha u dětí ve školním věku je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy u dětského lékaře: bolesti břicha mohou být způsobeny dietní chybou, infekcí, u dětí pak bolesti břicha a průjem často doprovázejí onemocnění, které přímo s trávicím traktem nesouvisí: močové infekce včetně zánětu ledvin, zápal plic apod. Opět je vhodnější navštívit dětského lékaře, který musí provést diferenciální diagnostiku bolesti břicha, tedy vyloučit závažnější příčinu obtíží: zánět, infekci, nádor, potravinové intolerance či alergie, celiakii apod. Velmi častou příčinou bolesti břicha je však u dítěte stres – ten školní, v rodině při hádkách rodičů či stane-li se dítě terčem psychické či fyzické šikany. Je-li příčinou bolesti břicha stres ze školy a školních povinností, pak je lékem volby homeopatikum Aconitum 9CH nebo Colocynthis 9CH.

Častým důsledkem stresu u dětí je nechutenství. Dítě začíná méně a méně jíst, ubývá na váze či na váze stagnuje, může dojít k poruchám vývoje a růstu. Rodiče by měli na správný stravovací režim dítěte velmi dbát. Strava co do její kvantity a kvality je základním předpokladem optimálního vývoje a růstu dítěte. Velmi negativním příkladem malé péče rodičů o to, co jejich dítě, jí je skutečnost, že ve vyspělých státech světa přibývá stále více dětí s nadváhou či dokonce dětí obézních – zdravotní a psychosociální důsledky jsou obecně dobře známé. Pokud však řešíme nechutenství dítěte vázáné na stres, můžeme sáhnout po Lycopodium 9 CH. Po užití tohoto homeopatika dochází k tomu, že dítě opět začíná pravidelně a s chutí jíst.

S postupným rozvojem psychiky začíná dítě čím dál více vnímat realitu okolo sebe a začne rovněž pociťovat strach z okolí. Typickým věkem je 3 - 4. rok života. Dítě se začíná bát všeho neznámého - neznámých lidí, prostředí, tmy, ale i čarodějnic a nejrůznějších strašidel, se kterými se setkává ve svém dětském světě fantazie. Problémy se mohou vyskytnout zejména v noci: dítě špatně usíná, často se budí a naříká. Druhý den je pak nevyspané, unavené a zvýšeně podrážděné, v pozdějším věku únava způsobí pokles školní výkonosti či výkonosti ve sportu. Moderní medicína může pomoci velmi omezeně - léky uvolňující napětí a úzkost či léky na spaní jsou pro děti krajně nevhodným řešením – mají celou řadu vedlejších účinků a navíc na ně vzniká velmi často tolerance (je nutné neustále zvyšovat dávky pro navození odpovídajícího účinku) a dokonce i závislost. Homeopatika naopak místo toho nabízí při těchto obtížích bezpečnou a účinnou pomoc. Základním homeopatikem je Arsenicum album 15CH, které podáváme dítěti zejména tehdy, pokud je ustrašené, bázlivé, bojí se lidí a pohádkových postav, špatně spí. Dávkování je 5 granulí v případě potřeby.

Aconitum napellus 15CH je indikován zejména v případě, že dítě je úzkostné, neklidné, trpí-li strašidelnými sny, pomočuje se apod. Dávkování je rovněž 5 granulí v případě potřeby.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.