Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Ztráta periferního vidění a laserová operace

EMÍLIA SKALSKÁ se ptá 07.03.13

DOBRÝ DEN PANE DOKTORE,

CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT: PŘED 8 MĚSÍCI JSEM PRODĚLALA MOZKOVOU MRTVICI PŘI KTERÉ SE MI POŠKODILO PERIFERNÍ VIDĚNÍ NA LEVÉM OKU. VŽDY NA KONTROLÁCH U LÉKAŘŮ SE MĚ PTALI, JESTLI SE MI TEN ZRAK SPRAVIL. JE MOŽNOST NÁPRAVY? MÁM TAKY NA OBOU OČÍCH DIOPTRIE
LEVÉ OKO -0,25+3,00 172stupnů 1,00 65
PRAVÉ OKO -0,25+0,50 3 stupně 1,00 65

NEVÍM, CO TO VŠE ZNAMENÁ, OPSALA JSEM TO Z KARTIČKY, KDYŽ MI DĚLALI BRÝLE. PŘI VYŠETŘENÍCH MI ZJISTILI VYSOKÝ TLAK, DIABETES. PŘEMÝŠLÍM O TOM, ŽE BYCH ŠLA NA LASEROVOU OPERACI ČOČEK - POKUD JE TO MOŽNÉ, KDYŽ UŽ TEDY NEVIDÍM NA PŮL OKA, TAK ALESPOŇ TY DIOPTRIE SROVNAT. MYSLÍTE, ŽE BY TO ŠLO?

MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 11.03.13

Dobrý den,
kvalifikovanou odpověď Vám mohu dát až po vyšetření. Je totiž velký rozdíl mezi ztrátou periferního vidění a nevidět na polovinu oka. A podle verifikovaných výpadků v zorném poli Vám mohu doporučit refrakční metodu. Ale obecně prodělaná mrtvice není kontraindikací k refrakčním zákrokům.
Vaším největším dioptrickým problémem jsou tzv. cylindry. Ty je možné korigovat buď laserem (př. metoda lasek) nebo pomocí výměny čoček (metoda prelex). A zde je právě kámem úrazu. Ony výpadky v zorném poli mají velkou váhu v rozhodování, zda Vám doporučit víceohniskovou nitrooční čočku (multifokální či trifokální) nebo ne. Protože při velkém výpadku v ZP by jste nemusela být schopna plně takové čočky využít. I tak by byla možnost implantovat jednoohniskové tórické čočky, které budou korigovat astigmatismus a do blízka by jste nosila brýle.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.