Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Výsledky rozboru krve

Dvořáková se ptá 20.05.10

Dobrý den,

v rozmezí tří týdnů mi byly dělány dva rozbory krve. Jednou u mé praktické lékařky a podruhé na hematologii, kde se léčím s perniciózní anémií. Rozbory dělala pokaždé jiná laboratoř. Zarážející je, že výsledky byly po třech týdnech na hematologii úplně jiné než ty první u praktické lékařky. Uvádím příklad: hemoglobin HB: 12,8 a 11, HMT: 37,9 a 34, erytrocyty ERY: 3,98 a 3,46.

Jak je možné, že jsou tak rozdílné výsledky? K žádnému úbytku krve v důsledku krvácení u mně nedošlo (ani menstruace). Myslela jsem si, že laboratoře používají stejné metody. Takhle se nemá člověk na co spolehnout. Podle výsledků u praktické lékařky mám skvělé výsledky a léčba není třeba, což by v případě perniciózní anémie, na kterou se léčím, mělo vážné důsledky. Na co se mám tedy spolehnout a kde si případně stěžovat?

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 25.07.10

Dobrý den,

víte, každá laboratoř má své referenční hodnoty, které se mohou někdy poněkud lišit. Do tohoto mohla ještě zasáhnout Vaše nemoc. Spolehnul bych se raději na hematologické oddělení, kde se také léčíte.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.