Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vnímání světla po operaci šedého zákalu

Blandine se ptá 20.09.17

Dobrý den,

před 14 dny jsem absolvovala operaci šedého zákalu na pravém oku. Nejprve jsem viděla uprostřed zorného pole červený flek, při zavření oka pak zelený. To po pár dnech odeznělo, nicméně ještě čtvrtý den jsem měsíc viděla úplně červený (neoperovaným okem byl žlutý), to také odeznělo, ale začala jsem mít problém s umělým světlem - to se mi roztahuje do čtvrtkruhu (od severu po východ) do dlouhých čar od středu a je zakončeno širokým čtvrtkruhem a navíc mezi tím čtvrtkruhem a středem mám ještě asi tři menší výrazné části dalších kruhů. Světla aut, pouliční světla, bodové osvětlení… mi způsobují úplné světelné halucinace. Za tím posledním světelným kruhem občas vidím modrý, zelený, žlutý a červený pruh světla. Také mám problém s lesklými předměty a bílou barvou i za dne. Předměty vidím jednou reálně a pak ještě světelné odrazy. I svou ruku vidím normálně a vedle ní ještě jednou - víc doprava a nahoru - takovou mlhavou…

Dle mé oční lékařky je to normální a přejde to. Ale myslím, že se to zhoršuje. Nedovedu si představit, že bych řídila auto a chodím s tím okem zavřeným, protože ta světla jsou šílená. Jinak se oko hojí prý dobře.

Je to normální a odezní to nebo je to důvod k panice (třeba že ta čočka je tam nějak nakřivo)?

Děkuji za odpověď

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 17.10.17

Dobrý den,
bylo by vhodné navštívit pracoviště, kde jste byla operována. Může se opravdu stát, že čočka je v oku špatně usazená, a pak je nutný druhý zákrok, při kterém se vrátí na správné místo.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.