Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Trombóza oka

Kateřina32 se ptá 22.03.17

Dobrý den,

mám dotaz, již dvakrát se mi stal stav amaurosis fugax. Náhle jsem viděla na levé oko záblesky, najednou bílá tma - úprava zraku do 5 min, jen v levém oku, pravé - normální vidění. Poprvé jsem šla k očaři a na očním pozadí norma. Podruhé - ty stejné příznaky a na očním pozadí - hemoragie při horní temporální arkádě. Po týdnu jsem absolvovala FAG, kde nález vinuté arterioly ramus macularis superior s drobným zakrvácením po v. s. trombóze.

Dali mi godasal, vessel due a začal maraton vyšetřování. Je mi 32 let, jsem nekuřačka, štíhlá, neberu HAK, mám jen hypotyreozu na eutyroxu, trpívám na migrény, ale v době příznaku nebyla.

Měla jsem CTA mozku, MRI mozku, neurologické, imunologické, hematologické, interní vyšetření, vše s negativním nálezem.

Můj dotaz je - mohla být při FAG takhle vinutá céva po okulární migreně? Mohla se případná tromboza poprvé takhle rychle rozpustit, že na očním pozadí nic nebylo, také příznaky zmizely do 5min? Může být taková trombóza i v rámci nějakého tumoru jako paraneoplazie?

Děsí mě představa, že se mi v mozku v tomhle věku udělala sraženina a může se zopakovat třeba i jinam. Máte nějaký nápad, co by to mohlo být krom trombózy? Ta tam de fakto vidět nebyla, jen vinutá cévička. MUDr. říkal, že je to jasně po trombóze, že takhle vinutá je, že před sebou tlačila trombus.

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 16.04.17

Dobrý den, drobná tromboza by se opravdu mohla rozpustit i takto rychle, ale stopy po sobě zanechá. A vinutost cév je pro trombotický stav typická. Oční migréna po sobě nezanechá žádné známky, a to bez vyjímek.
Správně Vás odeslali na další vyšetření ke zjištění příčiny, ale občas se stane, že příčina není. Paraneoplazie není mou specializací, na to by Vám odpověděl spíše onkolog. Ale vzhledem k tomu, že CT i MRI mozku bylo bez nálezu, tak se ohledně mozkových nádorů nemusíte obávat.
Z hlediska trombozy je nejdůležitější prevence v podobě ředění krve.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.