Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Tlak v očích

jira486 se ptá 23.10.17

Dobrý den, pane doktore,

za chvíli mi bude 50 let a jako řidič z povolání musím každý rok na oční vyšetření. Cca 5 let po každé mi naměří oční tlak v horní hranici od 17-20 torrů. Jinak jsem úplně zdráv a oči mám v naprostém pořádku, ani ještě nepotřebuji brýle na čtení. Jen ten tlak v očích je fakt nepříjemný, kolikrát je musím zavírat a odpočívat, občas kápnu Visine na unavené oči (působí jen krátce ). Lékař mi nic nepředepsal, že do 21 torrů je tlak v pořádku.

Chtěl bych se zeptat, je nějak možné za pomoci běžně dostupných léků, bylin a jakých si tlak sám nějak snížit třeba pod hranici 10 torrů? Kolegové mají běžně 5-10.

Vůbec mi není jasné, čím by to mohlo být způsobeno - kafe nepiji, alkohol ani pivo ne a nekouřím. Žiji zdravě - ovoce, zelenina, ani moc tučná jídla, občas sportuji - jdu si zaběhat atd. Tlak v očích stále stejný - večer to narůstá, ráno klidnější.

Prosím o radu, co s tím.

Děkuji

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 26.10.17

Dobrý den, nitrooční tlak 17-20 torrů je v normě. Hodnoty 5-10 jsou hodně nízké, to může být i chyba měření. Subjektivní pocit tlaku, který máte, je daný únavou očí a syndromem suchého oka - častý problém u řidičů. Aby Vás oči pobolívaly z vysokého nitroočního tlaku, na to byste musel mít hodnoty alespoň dvojnásobné. Místo Visinu zkuste nějaké umělé slzy bez konzervačních látek, prokapávejte několikrát denně, i během cestování. Mělo by to zlepšit zrakový komfort.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.