Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Tlak v krku a časté polykání

allka.t se ptá 19.04.11

Dobrý den, paní doktorko,

již asi dva roky mě trápí neustálé pocity polykání a tlak v krku. Abych to vysvětlila - pořád polykám, pořád mám pocit, že musím něco polknout, protože v krku cítím, jako bych tam něco měla - žádnou bolestí to ale doprovázeno není - pouze ty pocity předmětu v krku a potřeba neustále polykat.

Minulý rok v květnu se mi k tomu přidalo nepříjemné pálení v břiše a dále pak neustálé říhání a po říhnutí taková zvláštní pachuť v krku i ústech. Nejvíce časté je to po ránu, kdy ještě nejsem najezená - v tu dobu jsou ty pocity nejnepříjemnější a jakoby nejagresivnější. Do toho jsem měla pocity plnosti v žaludku - vůbec jsem neměla pocit hladu, přestože jsem téměř nic nejedla. Řešila jsem to tak, že jsem si vždy alespoň něco málo k jídlu dala, protože jsem se bála, abych někde hlady nezkolabovala. Jsem totiž hubená a nedaří se mi přibrat (moje výška: 167cm, váha 53kg).

To vše už mě loni v květnu donutilo zajít k lékaři, který mi před pěti lety operoval žlučník (žlučník mi byl tenkrát laparoskopicky odebrán). Pan doktor provedl vyšetření, bakterii vyloučili a jde o pálení žáhy. Předepsal mi tabletky APO-OME 20. Tyto tabletky maličko zabraly, ale říhala jsem po nich mnohem více než předtím.

Dále jsem navštívila endokrinoložku, u které se léčím se štítnou žlázou, a ta mi řekla, že moje hodnoty jsou prakticky v normě, jen maličko vychýlené a jako problém s polykáním uvedla to, že jsem hubená a hodně hubený mám i krk. A můj krk tak jakoby pociťuje, že je moje štítná žláza zvětšená. Paní doktorka mi řekla, že se s tím nedá nic dělat a že se s tím budu muset naučit žít.

Čtyři měsíce na to (říjen) se mi ještě začaly objevovat zvláštní bílé kousky na mandlích. Tyto čepy se jednou za čas objeví, chvíli se na mandlích vyskytují a pak zase na čas zmizí. Čepy vypadají jako zrníčka strouhaného kokosu a po vyjmutí velice hrozně zapáchají.

Všechny výše popsané pocity, kromě neustálého pocitu polykání, nejsou pravidelné - objeví se někdy a pak načas zmizí. Obecně mám problémy s odkašláváním – delší nebo hlasitější mluvení mi dělá problém a velice často odkašlávám (je to nepříjemné i pro okolí, neboť stále slyší, jak někdo kašle a odkašlává).

Vše, co popisuji, je pro mě velmi nepříjemné, stresující. Nevím, co s tím. Rozhodně se s tím vším ale nechci naučit žít.

Moc Vás prosím, paní doktorko, poraďte mi, zda jsou všechny výše popsané příznaky společné pro nějakou nemoc a jak ji léčit, u koho se s ní léčit, ke komu zajít na vyšetření apod. Jen za dobu psaní této mé zprávy jsem nepočitatelně krát polkla a zakašlala. Co mě maličko utěšuje je to, že jsem na několika internetových diskuzích o zdraví našla lidi s podobnými či naprosto stejnými problémy, takže vím, že v tom nejsem sama, ale většina lidí bohužel píše, že jim doktoři neporadili nic, co by jim pomohlo.

Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji příjemný den, Anna T.

Tato otázka již byla schválena administrátorem a čeká na odpověď odborníka. Odpověď se zobrazí do 10 dnů od schválení administrátorem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.