Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Syndrom suchého oka a užívání kapek

Zakola se ptá 22.02.18

Dobrý den,

přítelkyně trpí léta chronickým syndromem suchého oka. Neustále chodí k oční lékařce, a ta jí předepisuje různé oční kapky, a tvrdí jí, že je musí používat trvale po celý zbytek života. Přitom se jí neustále tvoří záněty víček, na což dostává různé oční gely.

Chtěl bych se zeptat, jestli je opravdu nutné užívat oční kapky trvale, a jestli jí vlastně po tak dlouhé době užívání, kapky spíše neubližují. A jestli by nebylo lepší kapky pomalu vysazovat, a přivykat tak oči na normální režim.

Děkuji

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 26.02.18

Dobrý den,
přítelkyně má pravděpodobně chronický zánět mazových žlázek na víčkách (blefaritidu). Bohužel je to onemocnění, které se vrací celý život, a umělé slzy bývají zpravidla nutností pro udržení komfortu. Rozhodně tedy neubližují. Nicméně bych doporučil zaměřit se na léčbu zánětu - je vhodné 2× denně přikládat na víčka teplé obklady (ideálně suché teplo - zkuste v lékárně koupit gelové sáčky, které lze použít jak na nahřívání, tak na ledování) a po nahřátí důkladně očistit okraje víček (tam, odkud rostou řasy) Blephagelem (volně prodejný v lékárnách) nebo ředěným dětským šamponem. Dle aktuálního stavu (při zhoršení) je možno do léčby zařadit i antibiotické nebo kortikoidní kapky. Zásadní je vyhýbat se prašnému prostředí, omezit líčení (a kosmetiku z očního okolí důkladně odličovat). Z umělých slz jsou vhodné ty, které obsahují lipidy (Systane Balance, Optive Plus, Thealoz Duo, Cationorm, HyloProtect).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.