Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Strabismus od narození a řešení

22el se ptá 14.01.13

Dobrý den,

naše 7 měsíční holčička šilhala od narození směrem k nosu. Zhruba tak od čtvrtého měsíce se to začalo zlepšovat a oči začala střídat. Jednou šilhala pravým a jindy levým okem. Tento poslední měsíc šilhala jen pravým. V pátek 11.1.byla vyšetřena, oči byly rozkapány a bylo zjištěno vrozené šilhaní. Má nosit okluzor a máme se připravit na operaci. Víc nám nebylo zděleno. Tento víkend opět začala očička střídat a tak nevíme které oko zalepovat, prosím o radu a o vysvětlení co ta operace vlastně znamená?

Moc děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 27.01.13

Dobrý den,
etiologie vrozeného šilhání není jasná. Ale jediným řešením je operace, při které se oční svaly posunou do takové pozice, aby oko stálo rovně. Oko má celkem šest svalů, které ho udržují v rovné pozici a jsou zodpovědné za pohyby očí. Pro Vás je důležitý tzv. vnitřní sval, který je umístěný u nosu a je zodpovědný za horizontální pohyby , a vnější sval umístěný u spánku, který se taktéž podílí na horizontálním pohybu oka.
Záleží na velikosti úchylky oka, ale většinou se vnitřní svaly se zeslabí (úpon svalu se posune více dozadu) a když je úchylka opravdu velká, tak se zároveň vnější svaly operací zesílí (posunou se blíže k rohovce). Pokud oči střídá, tak je to dobře. Co se týče okluze, tak nejlepší by bylo se telefonicky poradit s ošetřujícím lékařem. Ale do té doby střídejte oči … jeden den levé, druhé pravé atd. a v neděli žádné.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.