Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Snížené množství plodové vody

LPSF se ptá 03.06.10

Dobrý den,

V 16. týdnu mi vyšly špatně testy - 1:150 trisomie 18chromozomu. Na doporučení lékaře jsem podstoupila amniocentézu v 18 + 2 týdnu při propuštěni mi pan doktor sdělil, že vše je v pořádku, ale miminko má málo plodové vody. Doporučil vyšetření ultrazvukem za týden.

Po 3 dnech od zákroku pak volali z genetické laboratoře, že vrozené a vývojové vady jsou v pořádku a miminko je zdravé. Na další kontrole v poradně jsem panu doktorovi říkala, ze od zákroku mám silnější výtok. Řekl mi, že to je normální a poslal mě domů.

Poté jsem šla na doporučovaný ultrazvuk v 19. týdnu. Pan doktor opět nalezl málo plodové vody a poslal mě na podrobnější vyšetření. A tak mě napadlo, zda výtok nemohla být plodová voda? Teď už ho mám zase slabší. Nevím, co se teď bude dít. Někde jsem se dočetla, že pokud voda do 14 dní nepřibývá, doporučuje se předčasný porod nebo ukončení těhotenství.

Mám hrozný strach, co bude s miminkem - aby se neudusilo nebo tak nějak. Už jsem zažila dost stresu a přála bych si mít už klidné těhotenství. Je něco jak se dá zvýšit hladina plodové vody? Moje první těhotenství probíhalo naprosto v pořádku a narodil se nám zdraví syn.

Dekuji předem Lenka

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 03.08.10

Dobrý den Lenko,

snížené množství plodové vody může odrážet poruchu vývoje miminka. Neděste se, z jednoho vyšetření nelze určitě dělat závěry a ještě k tomu Vám vychází velmi dobrá genetika, takže není důvod se mnoho obávat - o to méně, že jste v péči gynekologa. Výtok vůbec nemusel být plodová voda, na to se dají udělat testy. Pokud nemáte bolesti, není čeho se obávat.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.