Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Slzení a extrémní citlivost očí

Gentianopsis se ptá 09.11.12

Dobrý den,

prosím o radu. Celoročně mi mnohokrát za den slzí oči a nepomáhá ani nošení brýlí. Stačí slabý vítr, rychlá změna teploty či světla, cigaretový kouř, smog atd. Pokud je působení posledních dvou delší, následují zarudnutí až zánět spojivek. Jsem diabetik, kvůli alergiím nesnesu většinu léků a vyšetření očního pozadí je teror: po látce rozšiřující zorničky je mám roztažené minimálně několik dní, z očí tečou potoky slz a nevidím, následuje silný zánět spojivek (s hnisem). Bohužel můj oční lékař na té látce trvá (bez ní prý nic neuvidí), a proto už jsem u něj dva roky nebyla ani na kontrole zraku (nadává i diabetoložka).

Můžete mi prosím napsat, co je podle Vás příčinou mých problémů a jak a čím tuto příčinu řešit? Bylinkové čaje snáším skvěle, léky a tabletové potravinové doplňky mají zpravidla jen silné nežádoucí účinky.

Předem děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 14.11.12

Dobrý den,
podle popisu trpíte syndromem suchého oka. Narušený slzný film je také méně odolný vůči zánětlivým agens, a proto ty časté záněty spojivek. Kupte si v lékárně umělé slzy ve formě kapek na den a na noc gel (Visidic, recugel,…). Vzhledem k uvedené citlivosti si pořiďte kapky bez konzervačních látek. Mají daleko lepší snášenlivost. Efekt nebude okamžitý a léčba chce čas. U některých pacientů pomáhá i vitamín A pos, ten je ale na předpis.
Pro kvalitní a plnohodnotné vyšetření očního pozadí je rozkapání opravdu nezbytné. Jedině tak je vidět periferní část sítnice, kde se mohou vyskytovat diabetem podmíněné změny. Existují i kapky (př. fotil), které zase zorničku zpátky stahnou. jejich aplikace se ale moc nedoporučuje, protože může být přechodně navozena vysoká dioptrická vada (většinou na jeden den). Oční prohlídky opravdu nezanedbávejte, při podcenění a neléčení případných změn hrozí až slepota.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.